Rok 2015 w Kościele powszechnym

Zakończenie Synodu o rodzinie, ogłoszenie roku Miłosierdzia i pierwsza encyklika papieża Franciszka „Laudato si” – to jedne z najważniejszych wydarzeń 2015 r. w Kościele powszechnym – wskazał ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej zwrócił uwagę, że choć wszystkie te wydarzenia generują dobro, nie można było tego tak odebrać śledząc relacje medialne.

– Synod przywraca nam poczucie normalności w Kościele, encyklika mówi o relacjach człowieka do środowiska, Rok Miłosierdzia oczywiście odwołuje nas do tego fenomenu miłosierdzia, który znamy z przekazów św. siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Natomiast odbiór tych rzeczywistości był tak ustawiony przez media mętnego nurtu, że właściwie mieliśmy wrażenie, iż zagraża nam gigantyczne zło. Mieliśmy – zwłaszcza wokół Synodu – ukazywanie tej rzeczywistości nie w kategoriach obrony małżeństwa. Tam było szukanie sensacji, oczywiście szukanie różnych portretów przemocy, wykoślawienia, degradacji, deprawacji małżeństwa – wskazał ksiądz profesor.

W polskim Kościele, w kończącym się roku ważne były też przygotowania do wizyty Ojca Świętego Franciszka w Polsce i Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

Ks. prof. Jan Machniak z Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, podkreślił, że wybór naszego kraju na miejsce spotkania młodych z papieżem Franciszkiem to duże zobowiązanie.

– Do tego, abyśmy dobrze i godnie przyjęli młodych ludzi z całego świata – dzisiaj już wiemy, że ponad pół miliona młodych ludzi zarejestrowało się. To jest taki dobry, optymistyczny znak. Dzisiaj te przygotowania mają już bardzo konkretny charakter, bo w parafiach pojawiają się misjonarze ŚDM – młodzi ludzie, którzy przygotowują miejsce dla swoich kolegów, którzy przybędą do Polski z różnych kontynentów. Ale też przypomniano hasło ŚDM: „Bądźcie miłosierni”. Bo właśnie w Krakowie, skąd orędzie miłosierdzia wyszło na cały świat, będziemy rozważać tajemnice miłosierdzia – zaznaczył ks. prof. Jan Machniak.

W 2015 r. Ojciec Święty Franciszek był na Sri Lance, Filipinach, w Bośni, Ekwadorze, Boliwii, Paragwaju, na Kubie, w USA, Kenii, Ugandzie i Republice Środkowoafrykańskiej.

Jak co roku, również i w tym mijającym Polacy mogli łączyć się duchowo za pośrednictwem transmisji w Radiu Maryja i TV Trwam z milionami wiernych, zgromadzonych na zagranicznych spotkaniach z Ojcem Świętym.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl