Pielgrzym nadziei

Świat bez Boga jest światem bez nadziei. Przypomniał o tym Benedykt XVI w ogłoszonej pod koniec listopada ubiegłego roku encyklice o chrześcijańskiej nadziei „Spe salvi”. Dziś Ojciec Święty wyrusza w pierwszą po ogłoszeniu tego dokumentu pielgrzymkę apostolską. W dniach 15-20 kwietnia Benedykt XVI odwiedzi Stany Zjednoczone, głosząc narodowi amerykańskiemu orędzie: „Chrystus naszą nadzieją”, jak brzmi hasło wizyty. Papież spotka się z katolikami tego kraju, ale jednocześnie – jak sam podkreślił w przedpielgrzymkowym orędziu – pragnie, aby jego pielgrzymka była wyrazem braterstwa wobec wszystkich kobiet i mężczyzn dobrej woli w tym kraju. Zapewne jednym z ważniejszych wydarzeń tej pielgrzymki będzie wizyta w siedzibie ONZ. Oby jego przemówienie stało się uzdrawiającym impulsem, gdyż – jak zwrócił niedawno uwagę Benedykt XVI – „dzisiaj wspólnota międzynarodowa wygląda na zagubioną”.

W czym możemy pokładać nadzieję? W czym nie możemy pokładać nadziei? – pytał Benedykt XVI w encyklice „Spe salvi”. Czy odwiedzając mocarstwo, któremu czasem się zarzuca, że chce być strażnikiem całego świata, Ojciec Święty przypomni te słowa? Niewątpliwie tak. Jednocześnie Papież wskaże na to, co dla życia poszczególnych osób i całych społeczności jest jedynym źródłem nadziei na szczęśliwą przyszłość – na Boga, na konieczność respektowania Jego prawa i kierowania się przykazaniem miłości. Wszak – jak pisał w „Spe salvi” – „kto nie zna Boga, chociaż miałby wielorakie nadzieje, w gruncie rzeczy nie ma nadziei, wielkiej nadziei, która podtrzymuje całe życie”.

Rozpoczynająca się dziś pielgrzymka będzie ósmą zagraniczną podróżą apostolską Benedykta XVI. Dotychczas na tym szlaku znalazły się dwukrotnie Niemcy, Polska, Hiszpania, Turcja, Brazylia i Austria. Ojciec Święty w czasie obecnej wizyty odwiedzi Waszyngton i Nowy Jork. Jak podkreślają organizatorzy pielgrzymki, od momentu, kiedy samolot włoskich linii lotniczych Alitalia wyląduje 15 kwietnia ok. godz. 22.00 naszego czasu na lotnisku bazy wojskowej Andrews Air Force Base w Maryland, do chwili, kiedy z lotniska J.F. Kennedy’ego nowojorskiej dzielnicy Queens Benedykt XVI odleci z powrotem do Watykanu, każdy szczegół sześciodniowej wizyty papieskiej w USA jest już starannie zaplanowany. Wiemy, że Ojcu Świętemu towarzyszyć będzie około 30 watykańskich dostojników kościelnych i 70 dziennikarzy. W Waszyngtonie rezydencją Benedykta XVI będzie Nuncjatura Apostolska przy alei Massachusetts. W Nowym Jorku Papież zatrzyma się w siedzibie stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ ks. abp. Celestino Migliorego, na 72. Ulicy we wschodniej części wyspy Manhattan.


Program wizyty

Szczegółowy program papieskiej pielgrzymki do USA został ogłoszony stosunkowo niedawno. Rozpocznie się ona od Waszyngtonu. Według miejscowego czasu Ojciec Święty wyląduje w bazie wojskowej Andrews Air Force Base o godz. 16.00 (u nas będzie wówczas godz. 22.00). Tam zostanie prywatnie powitany przez prezydenta USA i jego małżonkę. Oficjalna ceremonia powitania odbędzie się dzień później przed południem na południowym trawniku przed Białym Domem, gdzie jest zaplanowane pierwsze papieskie przemówienie w czasie tej pielgrzymki. W środę Ojciec Święty zje obiad z księżmi kardynałami USA, prezydium Episkopatu i orszakiem papieskim. W tym dniu spotka się jeszcze z przedstawicielami katolickich instytucji charytatywnych, a wieczorem modlić się będzie na uroczystych Nieszporach w bazylice National Shrine z księżmi biskupami Stanów Zjednoczonych.

Kolejny dzień pobytu w Waszyngtonie zainauguruje Msza św. na Nationals Stadium z homilią papieską. Po południu miejscowego czasu Benedykt XVI spotka się na Uniwersytecie Katolickim Ameryki ze światem uniwersytetów katolickich USA i wygłosi przemówienie. Następnie w Centrum Kultury im. Jana Pawła II papieskiego przesłania wysłuchają przedstawiciele różnych religii.

W piątek Ojciec Święty opuści Waszyngton i odleci do Nowego Jorku. Tam zaraz z lotniska uda się do siedziby Organizacji Narodów Zjednoczonych, gdzie wygłosi przemówienie i pozdrowi pracowników. Po południu w kościele św. Józefa odbędzie się spotkanie ekumeniczne. Kolejny dzień pielgrzymki rozpocznie się Mszą św. w katedrze św. Patryka z księżmi i zakonnikami. Po południu w seminarium św. Józefa Papież spotka się z młodzieżą i seminarzystami.

W ostatnim dniu pielgrzymki, w niedzielę, o godz. 9.30 miejscowego czasu Benedykt XVI modlić się będzie na Ground Zero, miejscu tragicznego ataku terrorystycznego z 2001 roku. O godz. 14.30 (u nas będzie 19.30) rozpocznie się Msza św. na Yankee Stadium, w czasie której Ojciec Święty wygłosi homilię. Ceremonia pożegnania i odlot do Rzymu zaplanowane są na godz. 20.00 (u nas będzie już poniedziałek, godz. 2.00).

W dwóch miastach, które odwiedzi Ojciec Święty, rozdano 150 tysięcy biletów wstępu pozwalających na uczestniczenie w publicznych spotkaniach z Ojcem Świętym. Wszystko transmitować ma telewizja. Relacje z wydarzeń udostępnią także niektóre kościelne portale internetowe. Dla tych, którzy będą czekać na przyjazd Benedykta XVI w waszyngtońskim Nationals Park, ma zaśpiewać tenor Plácido Domingo, natomiast przed Mszą św. na stadionie Yankee wystąpią: jazzowy pianista Harry Connick Jr. i 26-letnia piosenkarka pop-rockowa Kelly Clarkson.


Urodziny i rocznica pontyfikatu

W czasie pielgrzymki 16 kwietnia Benedykt XVI skończy 81 lat. Z tej okazji trzy dni później w seminarium św. Józefa na przedmieściach Nowego Jorku 26 tysięcy młodych ludzi zaśpiewa dla Ojca Świętego po niemiecku „Zum Geburtstag viel Glück” (Na urodziny wiele szczęścia). 19 kwietnia to jednocześnie 3. rocznica wyboru ks. kard. Josepha Ratzingera na Stolicę Piotrową. Te dwie rocznice mogą sprawić, że rozpoczynająca się pielgrzymka nabierze nieco osobistego charakteru, chociaż znając skromność i pokorę Benedykta XVI, zrobi on wszystko, aby nie zatrzymywać na sobie refleksji pielgrzymkowej.


Pielgrzymka braterstwa

Ojciec Święty przed swoją pielgrzymką skierował do narodu specjalne telewizyjne orędzie, w którym zbliżającą się pielgrzymkę nazwał wyrazem braterstwa i świadectwem przyjaźni z wierzącymi i wszystkimi ludźmi dobrej woli. W wygłoszonym po angielsku przesłaniu i pozdrowieniach po hiszpańsku Ojciec Święty podkreślił, że przyjeżdża do wszystkich katolików, którzy żyją w Stanach Zjednoczonych. – Jednocześnie gorąco życzę, aby mój przyjazd do was przyjęty został jako wyraz braterstwa wobec każdej wspólnoty kościelnej i jako świadectwo przyjaźni ze wszystkimi wierzącymi oraz mężczyznami i kobietami dobrej woli – powiedział. Papież wyraził wdzięczność wszystkim zaangażowanym w przygotowanie jego wizyty, szczególnie tym, którzy się modlą w jej intencji. – Drodzy przyjaciele, jestem wam głęboko wdzięczny, albowiem żywię przekonanie – uczy nas tego wiara – że bez siły modlitwy, bez głębokiej jedności z Panem, na nic by się nie zdały nasze ludzkie inicjatywy – stwierdził Ojciec Święty.

W orędziu Benedykt XVI podkreślił, że Jezus Chrystus jest nadzieją dla mężczyzn i kobiet każdego języka, rasy, kultury i stanu społecznego. – Tak, Chrystus jest obliczem Boga, które pojawiło się wśród nas. Dzięki Niemu nasze życie odnajduje swą pełnię i razem możemy tworzyć rodzinę osób i narodów żyjących w braterstwie, zgodnie z odwiecznym planem Boga Ojca – powiedział Benedykt XVI. – Wiem doskonale, jak bardzo to ewangeliczne orędzie zakorzenione jest w waszym kraju! – dodał.

Papież nawiązał także do swej wizyty w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych. – Świat bowiem bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje nadziei: nadziei na pokój, sprawiedliwość, na wolność, nie może jednak urzeczywistnić tej nadziei bez posłuszeństwa prawu Bożemu, które Chrystus wypełnił w przykazaniu, abyśmy się wzajemnie miłowali. Czyńcie innym to, co chcielibyście, aby wam czyniono, nie czyńcie tego, czego byście nie chcieli, by wam czynili – powiedział Benedykt XVI. Przypomniał, że ta „’złota reguła’ znajduje się w Biblii, ale dotyczy wszystkich, także niewierzących”.


Katolicy w USA

Liczący 67,5 mln wiernych Kościół rzymskokatolicki w Stanach Zjednoczonych jest nadal największą wspólnotą wyznaniową w tym kraju. W jego skład wchodzi 145 diecezji obrządku łacińskiego, 33 archidiecezje obrządku łacińskiego, 15 diecezji katolickich obrządków wschodnich, 2 archidiecezje katolickie obrządków wschodnich. Kościół amerykański ma 15 księży kardynałów, 431 biskupów, wśród których 164 jest już na emeryturze. Kapłanów diecezjalnych w USA jest 42 307, a zakonnych 13 845. Liczba diakonów stałych to 15 868, osób konsekrowanych – 5 095 braci, 64 877 sióstr. W seminariach diecezjalnych przygotowuje się do kapłaństwa prawie 3400 alumnów, a w zakonnych niemal 1800.

Kościół katolicki w Stanach Zjednoczonych prowadzi 6197 szkół podstawowych, do których uczęszcza 1,6 mln uczniów. W 1350 katolickich szkołach średnich uczy się 672 000 uczniów. Kościół prowadzi też 82 szkoły niestacjonarne dla osób niepełnosprawnych dla 8659 uczniów.

Warto też zwrócić uwagę na katolicką opiekę zdrowotną: 556 szpitali, 429 innych ośrodków opieki i 1517 wyspecjalizowanych domów pomocy. Do tego dochodzą liczne jednostki katolickich organizacji charytatywnych.


Sławomir Jagodziński
drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl