fot. pixabay.com

Resort zdrowia zamierza wesprzeć szpitale powiatowe

Szpitale powiatowe w całej Polsce dostaną dodatkowo pięć miliardów złotych. Wzrośnie nie tylko liczba świadczeń, ale też ich cena, która pójdzie do góry nawet o 10 procent.

Obecnie wiele szpitali przekracza limity zapisane w ryczałtach, dlatego resort zdrowia podjął decyzję o ich zwiększeniu o 10 procent. Pozwoli to w ciągu roku realizować zawieszone wykonania świadczeń medycznych.

– W poprzednim roku wykonaliśmy dosyć dużą nadwyżkę, bowiem nadwykonanie wynosiło około 120 procent ryczałtu, który był na ten rok przewidziany. W tym roku mamy lepsze wyliczenie. Zapowiedź ministra dot. 10 procent w planie ilościowym będzie wymagała wykonania puli punktów kontraktowych, udzielenia świadczeń zdrowotnych – mówił dyrektor szpitala w Bełżycach, Dariusz Kamiński.

Realna wycena świadczeń medycznych stanowi wciąż poważny problem.

Musimy brać pod uwagę kontekst demograficzny i profil świadczonych usług – zwrócił uwagę prof. Grzegorz Głód.

Największy problem mają szpitale powiatowe.

– Często borykają się z dużą deficytowością podstawowych oddziałów typu oddział wewnętrzny, oddział chirurgii ogólnej. Tam rzeczywiście wycena świadczeń powinna wzrosnąć, czyli tam, gdzie naprawdę w pierwszej kolejności trafia pacjent, szukając pomocy – zaakcentował prof. Grzegorz Głód.

Receptą na poprawę sytuacji tych szpitali ma być zwiększenie punktów w ryczałcie o 10 procent. Przeliczając ten wzrost na złotówki, będą to dodatkowe trzy mld złotych. Sporym zastrzykiem gotówki dla szpitali będzie tzw. komponent inflacyjny.

– Będzie dotyczył zmiany wycen świadczeń, czyli będzie podwyższona cena, za jaką NFZ kupuje świadczenia od podmiotów leczniczych – stwierdził minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Zwiększona zostanie m.in. wycena w chirurgii ogólnej, w internie, a także świadczeń związanych z porodami. Chodzi o to, aby szpitalom opłacało się przyjmować pacjentów, którzy potrzebują pomocy. Na ten cel w skali roku trafi dodatkowo aż 15 mld złotych.

– To jest niebagatelna kwota, jeśli chodzi o historię funkcjonowania NFZ i systemu – podsumował prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Filip Nowak.

Z 15 miliardów aż pięć miliardów złotych trafi do szpitali powiatowych. Łącznie nakłady na służbę zdrowia w tym roku wyniosą ponad 160 miliardów złotych.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl