fot. PAP/Marcin Gadomski

Pomorska policja: Prawie 130 interwencji po niedzielnym meczu Lechii Gdańsk i Arki Gdynia

Funkcjonariusze w niedzielę, przed i po meczu Lechii Gdańsk i Arki Gdynia podjęli prawie 130 interwencji i zatrzymali trzy osoby, w tym mężczyznę, który oślepiał wiązką lasera załogę policyjnego śmigłowca – podała pomorska policja.

„W trakcie zabezpieczenia policjanci wylegitymowali 127 osób. Blisko 100 osób, które lekceważyły obowiązujące przepisy, ukarano mandatami karnymi, m.in. za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym i zaśmiecanie, a wobec ośmiu osób policjanci skierują do sądu wnioski o ukaranie za popełnione wykroczenia” – przekazała rzecznik pomorskiej policji, kom. Karina Kamińska.

Dodała, że policjanci zatrzymali trzech mężczyzn, którzy odpowiedzą m.in. za znieważenie funkcjonariuszy i posiadanie narkotyków.

„Jeden z zatrzymanych odpowie z kolei za to, że oślepiał wiązką lasera załogę policyjnego śmigłowca, która wykonywała nad Gdynią przelot w ramach operacji policyjnej” – przekazała i wyjaśniła, że do zdarzenia doszło około godziny pierwszej w nocy.

„Piloci natychmiast przekazali informację dowódcy i wskazali lokalizację, z której wypuszczana była wiązka lasera. We wskazany rejon błyskawicznie skierowano kryminalnych z Gdyni, którzy namierzyli i zatrzymali podejrzewanego mężczyznę” – relacjonowała policjantka.

Podczas przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli latarkę i łuk bloczkowy wraz z laserem. 50-letni mieszkaniec Gdyni był pijany, miał promil alkoholu w organizmie. Został doprowadzony do Pomieszczenia Dla Osób Zatrzymanych; niewykluczone, że usłyszy zarzuty. Kamińska przypomniała, że za to przestępstwo zgodnie z Prawem lotniczym grozi do roku pozbawienia wolności.

W trakcie niedzielnego meczu pomiędzy drużynami Lechii Gdańsk i Arki Gdynia pracowali funkcjonariusze z Trójmiasta, Bydgoszczy, Szczecina, Olsztyna, Płocka i Poznania. Policyjny śmigłowiec monitorował drogi dojazdowe oraz teren miasta. W działaniach brały również udział psy policyjne.

„Mecz, ze względu na antagonistyczne nastawienie kibiców, został zakwalifikowany jako spotkanie podwyższonego ryzyka” – podkreśliła kom. Kamińska i dodała, że do zabezpieczenia meczu pomorska policja przygotowywała się od dłuższego czasu.

„Odbyło się wiele spotkań z przedstawicielami obu klubów, w tym także z przedstawicielami służb porządkowych organizatora, które w obiekcie dbały o bezpieczeństwo oraz z przedstawicielami Urzędu Miasta Gdańska i Gdyni. Wspólnie wypracowano warianty działania podczas zabezpieczenia” – przekazała.

Jej zdaniem policjanci profesjonalnie zabezpieczyli to wydarzenie i nie odnotowali żadnych poważnych incydentów, a policyjne siły pozostawały poza stadionem.

„Funkcjonariusze monitorowali zachowania kibiców nie tylko w trakcie meczu, ale szczególnie przed i po jego zakończeniu” – zapewniła.

Dodała, że na stadionie podczas trwania meczu kibice obu drużyn odpalili race świetlne, których użycie w trakcie trwania imprezy masowej jest zabronione.

„Na szczęście nikomu nic się nie stało, a teraz zgodnie z przepisami, funkcjonariusze analizują zabezpieczony materiał dowodowy w celu identyfikacji osób naruszających prawo” – podkreśliła.

Derby Trójmiasta na gdańskim stadionie obejrzało 36 483 kibiców. Lechia Gdańsk wygrała z Arką Gdynia 2:1.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl