Zachodniopomorskie: Policja sprawdzała, czy na konferencji nt. Marksa nie propagowano totalitaryzmu

Funkcjonariusze policji, którzy pojawili się na konferencji naukowej dotyczącej Karola Marksa w Pobierowie (Zachodniopomorskie), na polecenie prokuratury sprawdzali, czy nie doszło do „propagowania innego totalitarnego ustroju państwa” – poinformował PAP rzecznik policji w Gryficach.

O wejściu policji na teren ośrodka Uniwersytetu Szczecińskiego w Pobierowie poinformował w sobotę na Facebooku jeden z jej uczestników, Tymoteusz Kochan.

„Tymczasem wczoraj, podczas konferencji naukowej o Marksie w Pobierowie, w postaci dwóch funkcjonariuszy odwiedziła nas policja. Sprawdzała, czy nie prowadzimy <<antynarodowej działalności>> i fotografowała nasze wydawnictwa (tzn. kilka numerów zupełnie dostępnej w sieci Nowej Krytyki), a także spisała organizatora” – napisał  Tymoteusz Kochan.

Autor wpisu jest redaktorem czasopisma filozoficznego „Nowa Krytyka”, które organizowało konferencję.

Oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Gryficach podkom. Zbigniew Frąckiewicz poinformował PAP, że policjanci wykonywali czynności „na polecenie prokuratora Prokuratury Rejonowej Szczecin Zachód”. Sprawdzali, „czy nie doszło do zachowań wypełniających znamiona przestępstwa z art. 256 § 1 kk. i publicznego propagowania <<innego totalitarnego ustroju państwa>>”.

„Policjanci, realizując wytyczne prokuratora, przeprowadzili rozmowę z organizatorem konferencji naukowej, zbierając informacje na temat programu i przebiegu konferencji. Interwencja policjantów zakończyła się sporządzeniem notatki, która zostanie przekazana do właściwej prokuratury, zlecającej powyższe czynności” – poinformował podkom. Zbigniew Frąckiewicz.

W konferencji „Karol Marks: 2018” wzięli udział naukowcy m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy czy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl