fot. twitter.com

Komendant Główny Policji o dodatku motywacyjnym: Mam nadzieję, że zachęci doświadczonych policjantów do pozostania w szeregach policji

To nowa i myślę cenna inicjatywa, na której bardzo mi zależy. Mam nadzieję, że zachęci najbardziej doświadczonych policjantów do pozostania w naszych szeregach – powiedział w środę  Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk odnosząc się do ustawy o wsparciu służb mundurowych, nad którą pracuje Sejm.

Jak przekazał Komendant Główny Policji, rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez szefa MSWiA jest „nową i cenną inicjatywą, na której bardzo mu zależy”.

„W tym obszarze otrzymaliśmy ogromne wsparcie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Kamińskiego” – powiedział generał.

„To wsparcie finansowe jest spore i mam nadzieję, że zachęci najbardziej doświadczonych policjantów do pozostania w naszych szeregach. Jest zbyt wcześnie, by oceniać efektywność tego rozwiązania, ale docierają do mnie sygnały, że wielu policjantów na to czekało. Wiedza i doświadczenie muszą być dobrze wynagradzane” – podkreślił.

Komendant Główny Policji wyraził również nadzieję, że jest ten moment, kiedy doświadczeni policjanci zdecydują się pozostać w policji na kolejne lata.

„Nie można ukrywać tego, że wielu doświadczonych policjantów po odejściu na emeryturę nie potrafiło odnaleźć się w nowej roli. Dodatek motywacyjny, jak sama nazwa mówi, powinien ich zmotywować do dalszej, dobrej służby” – powiedział gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw służb mundurowych oraz Służby Więziennej. Zapisane w projekcie propozycje przedstawił szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Jak podkreślił, projekt tej ustawy był długo oczekiwany przez funkcjonariuszy, a jego założenia są także wynikiem rozmów i negocjacji ze związkami zawodowymi.

„Jest to projekt ustawy nastawiony na funkcjonariuszy – na stworzenie im optymalnych warunków pracy, służby” – powiedział szef MSWiA.

Min. Mariusz Kamiński, prezentując projekt, wyjaśniał, że opiera się on na pięciu sprawach. Według ministra najważniejszą z nich jest stworzenie instrumentów prawnych motywujących funkcjonariuszy do pozostawania w służbie. Mowa o zapisanym w projekcie prawie do dodatku motywacyjnego.

Zgodnie z propozycją, jeśli funkcjonariusz Policji, SG, SOP, PSP i SW zamiast odejść na emeryturę zdecyduje się pozostać w służbie, uzyska dodatek motywacyjny. Będzie on przyznawany zamiast emerytury: po 25 latach służby – w wysokości 1,5 tys. zł brutto miesięcznie, a po 28,5 latach służby – w wysokości 2,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Dodatek nie będzie obligatoryjny, ale z założenia ma być powszechny. Będzie przysługiwał każdemu funkcjonariuszowi, który uzyskał pozytywną opinię służbową i przeciwko któremu nie toczy postępowanie karne lub dyscyplinarne. Minister zaznaczył podczas obrad, że w przypadku lat służby będą zaliczane także okresy, w których funkcjonariusz służył w innych formacjach.

„Również dotyczyłoby to żołnierzy” – wskazał.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl