fot. PAP/Paweł Supernak

Komendant Główny Policji: Tegoroczne wakacje będą inne niż zwykle; mimo to będziemy dbać o bezpieczeństwo m.in. na drogach i plażach

Ze względu na pandemię wakacje są inne od tych, które znamy. Jednak, jak co roku będziemy dbać o bezpieczeństwo wyjeżdżających na wypoczynek. Będziemy m.in. kontrolować autokary wiozące dzieci i młodzież, patrolować miejsca wypoczynkowe, oraz nasze łodzie będą czuwać nad bezpieczeństwem na wodach i w rejonie kąpielisk – powiedział Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

W rozmowie z PAP Komendant Główny Policji podkreślił, że tegoroczne wakacje pod pewnymi względami są „inne od tych, które znamy”.

„Pandemia COVID-19 wymusiła na nas zmiany zachowań, wymaga od nas wszystkich zachowania szczególnej uwagi w kwestiach bezpieczeństwa. Wciąż obowiązują nas pewne ograniczenia jak chociażby obowiązek zasłaniania ust i nosa w określonych miejscach, czy zachowywanie bezpiecznej odległości” – powiedział generał.

„Piecza nad realizacją tych wymogów wciąż pozostaje na naszych barkach. Ale jednocześnie, jak co roku dbamy o bezpieczeństwo wyjeżdżających na wypoczynek. To są np. kontrole autokarów wiozących dzieci i młodzież, to są nasze patrole w miejscach wypoczynkowych, to nasze łodzie na wodach i w rejonie kąpielisk itp.” – tłumaczył.

Wskazał, że w związku z wakacjami kilka dni temu na plaży w Gdyni policjanci rozdawali dzieciom kolorowe opaski na ręce.

„Rodzice mogą tam zapisać nr telefonu, na wypadek, gdyby dziecko się zagubiło” – podkreślił.

„Oczywiście nieustannie jesteśmy obecni na drogach, zwłaszcza tam, gdzie ruch jest największy. Pomagamy rozładować zatory, organizujemy objazdy, jeśli jest taka konieczność” – poinformował gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Generał powiedział również, że policjanci prowadzą kampanie prewencyjne, które publikowane są stronie internetowej policji oraz jej mediach społecznościowych.

„Nawiązaliśmy także współpracę ze Strażą Pożarną, Lasami Państwowymi oraz siedmioma organizacjami harcerskimi w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży. Jesteśmy w stałym kontakcie z komendantami obozów, prowadzimy spotkania profilaktyczne, mamy przygotowane procedury bezpieczeństwa np. w przypadku konieczności ewakuacji itp.” – wyjawił.

Podał także, że polscy policjanci będą pełnili również służbę za granicą w miejscach, gdzie często Polacy spędzają wakacje.

„Po raz kolejny czworo policjantów wyjechało do Chorwacji. Będą tam uczestniczyć we wspólnych patrolach z chorwacką Policją. To nie tylko wsparcie dla tamtejszej formacji, ale także pomoc naszym rodakom, którzy czasem znajdują się w trudnych sytuacjach” – zaznaczył.

„Oczywiście nic nie zastąpi mądrości i odpowiedzialności wypoczywających, jednak jesteśmy obecni i pomożemy, jeśli zajdzie taka potrzeba. W kraju i za granicą” – dodał gen. insp. Jarosław Szymczyk.

PAP

drukuj