fot. Monika Bilska

[RELACJA] Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów w toruńskim Sanktuarium

W Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W Kaplicy Pamięci odsłonięto tablicę z kolejnymi nazwiskami bohaterów, którzy pomagali Żydom podczas II wojny światowej.

Zebranych w Kaplicy Pamięci gości przywitał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR. „Wszystko zaczęło się w roku 2000. Zaczęliśmy zbierać nazwiska tych, którzy zostali pomordowani za ratowanie sąsiadów-Żydów” – wskazał dyrektor i założyciel Radia Maryja.

– Wtedy przez słuchaczy Radia Maryja została napisana książka „Godni Synowie Naszej Ojczyzny”. Obecnie wydaliśmy ją, na dzisiaj pierwszy tom. Każdego roku będzie ukazywał się następny tom pisany przez Polaków, świadków. (…) W czasie wojny z rąk nazistów zginęło przynajmniej 6 mln obywateli Polski, w tym 3 mln polskich Żydów. Nie wiemy dokładnie, ilu zginęło ze strony Sowietów, ilu wymordowały bandy UPA – zauważył o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Zawsze znajdywali się ludzie, którzy bronili tych, którzy mieli być zamordowani – kontynuował.

– W Instytucie Yad Vashem swoje drzewko ma prawie 7 tys. Polaków. To największa liczba uhonorowanych – zaznaczył dyrektor Radia Maryja.

Obecnie w Kaplicy Pamięci znajdują się tablice, na których widnieje niespełna 1200 nazwisk.

– Zaczęliśmy je odkrywać wiele lat po wojnie. Wielu już nie odkryjemy, bo świadkowie zmarli. W Polsce nie mówiło się o tym, że Polacy ratowali Żydów. Dopiero trzeci raz obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów w toruńskim Sanktuarium, 75 lat po wojnie – podkreślił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Wydarzenie honorowym patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda. W liście skierowanym do uczestników uroczystości głowa państwa zwróciła uwagę na istotę poznania przez Polaków „prawdy o tym dramatycznym rozdziale dziejów ojczystych”.

– Jest naszą powinnością, współczesnych Polaków, żyjących we własnym, wolnym, suwerennym i demokratycznym państwie, pamiętać i czcić czyny rodaków, którzy w tamtych tragicznych latach stanęli przed nadludzkimi wyzwaniami. Pomimo masowego terroru i eksterminacji tysiące naszych przodków, kierując się zasadami etyki chrześcijańskiej i poczuciem solidarności międzyludzkiej, z narażeniem życia własnego i bliskich udzielało pomocy bliźnim i współobywatelom narodowości żydowskiej. (…) Nierzadko zapłacili za to najwyższą cenę, ginąc wraz z ukrywanymi. Dlatego zasługują oni na naszą wieczną cześć i pamięć – napisał prezydent Andrzej Duda.

list Prezydenta RP - obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów

Własnym heroizmem wypełnili widniejące nad Kaplicą Pamięci biblijne słowa: „Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” – wskazał w liście prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

– Dzięki rodzinie Ulmów i podobnych do nich, najodważniejszych polskich bohaterów, możemy zachować wiarę w drugiego człowieka, nawet w czasach najtrudniejszych. Oni bowiem pokazali, jak wielką siłą jest miłość – podkreślił dr Jarosław Szarek.

Podczas obchodów odsłonięto tablicę z kolejnymi ośmioma nazwiskami ludzi, którzy zostali zamordowani za pomoc Żydom.

– To zgromadzenie pod przewodnictwem matki Matyldy Getter uratowało w czasie wojny ponad 500 dzieci i ponad 250 dorosłych – przypomniał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Warto pamiętać rolę sióstr zakonnych – wszystkich, habitowych i bezhabitowych, kontemplacyjnych i kontemplacyjno-czynnych. To jest szczególne powołanie i szczególne oddanie się Panu Bogu i ludziom. Ono się objawiło także w ratowaniu człowieka – dodał założyciel Radia Maryja.

Na odsłoniętej tablicy znalazły się nazwiska: Bronisława Dobronia, Ignacego Masteja, Jana Woźniaka, Józefa Ciesielskiego, Antoniego Wiatra, Antoniego Stolarza, Stefanii Ponikowskiej oraz Katarzyny Raś.

– Kiedy słuchaliśmy tych życiorysów, uświadamialiśmy sobie jedną wielką prawdę, że są ludzie, którzy czekają na poruszenie ludzkiego serca. Te tablice, to miejsce świadczy o tym, że – wbrew temu, co nieraz się mówi – ludzkie serce jest poruszone tajemnicą miłości do drugiego człowieka. Wiemy też o tym, że są kamienne serca, które sprawiały dramaty. Pan Jezus też zginął za to, że pomógł człowiekowi. Kamienne serca nie otworzyły się na Chrystusa i Jego łaskę – zauważył ks. bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy diecezji toruńskiej.

Ks. bp Józef Szamocki zakończył obchody modlitwą o to, aby na świecie nie zabrakło serc, które są podobne do Bożego Serca.

radiomaryja.pl

Galerie – fot. Monika Bilska

„Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką” w toruńskim sanktuarium

 

Toruń: W Kaplicy Pamięci odsłonięto kolejną tablicę upamiętniającą Polaków, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej

 

„Siostry matkami żydowskich dzieci” – wystawa przed sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu

 

Wystawa IPN „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej” przed sanktuarium w Toruniu

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl