fot. twitter.com

Rzeszów: Pokaz filmów o Polakach ratujących Żydów

W najbliższą sobotę w Rzeszowie odbędzie się bezpłatny pokaz filmów dokumentalnych o Polakach ratujących Żydów podczas niemieckiej okupacji. Wydarzenie przygotował rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

„W sobotę 24 marca będziemy po raz pierwszy obchodzić nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Tego dnia miną dokładnie 74 lata od zamordowania przez Niemców bohaterskiej rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów” – przypomniała w poniedziałek Katarzyna Gajda-Bator z rzeszowskiego IPN.

Dodała, że „tego dnia rzeszowski IPN zaprasza na bezpłatny pokaz filmów dokumentalnych”.

Wejściówki umożliwiające wejście na imprezę można od wtorku odebrać w siedzibie IPN w Rzeszowie.

Podczas pokazu widzowie zobaczą dwa dokumenty: „Życie za życie” oraz „Stella”. Pierwszy film powstał w 2007 r., drugi w 2015 roku.

„Życie za życie” opowiada historie Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej; ukrywali, żywili, chronili, choć za taką pomoc groziła śmierć całej rodzinie. Dokument został zrealizowany w miastach, miasteczkach i wsiach Polski, w których rozegrały się tragiczne wydarzenia. Bohaterami obrazu są świadkowie tamtych wydarzeń, ale częściej ich dzieci i wnuki.

Z kolei bohaterką filmu „Stella” jest Stella Zylbersztaj–Tzur. Kobieta mieszkająca obecnie w Hajfie została ocalona przez ponad 20 polskich rodzin z okolic Łosic na Mazowszu.

Przyjęta przez parlament ustawa zakłada, że Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką obchodzony będzie 24 marca i będzie miał on charakter państwowy. Wybór daty 24 marca wiąże się z tym, że tego dnia 1944 r. Niemcy zamordowali w Markowej k. Łańcuta na Podkarpaciu rodzinę Ulmów – Józefa i Wiktorię, ich dzieci oraz ukrywających się u tej rodziny Żydów.

PAP/RIRM

drukuj