fot. twitter.com

Sejmowa komisja o dniu pamięci Polaków ratujących Żydów

Sejmowa komisja kultury będzie kontynuowała prace nad projektem ustawy ustanawiającym Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Wczoraj komisja pochyliła się nad prezydenckim projektem.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin powiedział, że Rada Ministrów wyraża poparcie dla upamiętnienia heroizmu Polaków ratujących Żydów, rząd zaproponował jednak zmianę daty. Według projektu taki dzień miałby przypadać 17 marca.

Warto byłoby rozważyć nie 17, a 24 marca, bo to był dzień mordu dokonanego na rodzinie Ulmów i chowanych przez nich obywatelach żydowskich. 17 marca to dzień otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów. Prawdopodobnie, ze względu na rozpoczęty proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, też można przypuszczać, że jak się już dopełni ta sakralna rzecz, to 24 marca będzie tym dniem, kiedy odbędą się tego typu religijne uroczystości – powiedział Jarosław Sellin.

Polacy stanowią największą grupę osób, która otrzymała tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Wyróżnienie przyznaje jerozolimski Instytut Jad Waszem. Do tej pory trafiło do blisko 7 tys. Polaków.

Także w kraju podejmowane są inicjatywy mające na celu zachować pamięć o bohaterach. W Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu powstała Kaplica Pamięci. Znajdują się tam nazwiska Polaków ratujących Żydów nawet za cenę utraty życia.

RIRM

drukuj