Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych: coraz więcej martwych świerków w Puszczy Białowieskiej

Od 2014 do 2018 r. liczba martwych świerków w Puszczy Białowieskiej wzrosła o ponad 1000 proc. do 1,3 mln na koniec 2018 r. – poinformowała w czwartek Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku. Z roku na rok przybywa też martwych brzóz, dębów i wierzb.

„W ostatnich pięciu latach liczba martwych świerków w Puszczy Białowieskiej zwiększyła się o przeszło 1000 proc. Martwe drzewa niszczeją i wraz z upływem czasu ich pnie, coraz bardziej spróchniałe, zagrażają ludziom i zwierzętom. Zasoby martwego drewna w Puszczy Białowieskiej wynoszą obecnie ok. 7,5 mln m sześc., co stanowi ok. 25 proc. łącznej masy wszystkich puszczańskich drzewostanów” – podała RDLP w Białymstoku.

Ponad 800 tys. martwych drzew znajduje się bezpośrednio przy drogach i szlakach turystycznych.

„Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku przystąpiła do prac, których bezpośrednim celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Planowane prace uwzględniające wszystkie obowiązujące reżimy ochronne w pierwszej kolejności zostaną skonsultowane z przedstawicielami świata nauki, mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi” – wskazano na stronie RDLP.

Puszcza Białowieska jest bowiem objęta unijnym obszarem Natura 2000; od 2014 roku jest na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W grudniu ub.r. Lasy Państwowe poinformowały, że zaczęły prace nad aneksami do planów urządzenia lasu (PUL) nadleśnictw Puszczy Białowieskiej (Browsk, Hajnówka, Białowieża). Tłumaczyły wówczas, że ze względu na trwającą gradację kornika drukarza w Puszczy i spowodowane nią masowe zamieranie świerków, puszczańskie nadleśnictwa wyczerpały limity cięć zaplanowane w planach na 10 lat. Według LP, bez zaktualizowania obowiązujących do 2021 r. planów, leśnicy nie mają możliwości usuwania martwych drzew grożących złamaniem i wywróceniem się na drogi lub wykonania prac przewidzianych w Planie Zadań Ochronnych dla Puszczy Białowieskiej jako obszaru Natura 2000.

W kwietniu ub.r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu orzekł, że decyzje polskich władz ws. zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszyły prawo UE, chodziło o aneks do planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Białowieża z 2016 roku. Wyrok TSUE wymusza stworzenie nowego aneksu dla tego nadleśnictwa.

Resort środowiska pracuje również nad planem zarządzania Puszczą Białowieską jako dziedzictwem UNESCO.

Według danych leśników z RDLP w Białymstoku w 2014 roku w puszczańskich nadleśnictwach naliczono ponad 126 tys. martwych świerków. W kolejnym roku ich liczba wzrosła o ponad 200 tys., do 334 tys.; w 2016 r. przybyło ponad 390 tys. (liczba wzrosła do 727 tys.), w 2017 r. o ponad 326 tys. (do ponad 1 mln), a w 2018 o 294 tys. (do ponad 1 mln 348 tys.).

Od 2014 do 2018 roku leśnicy wycięli z Puszczy Białowieskiej ponad 260 tys. martwych świerków. W 2014 roku było to ponad 25 tys. drzew, w 2015 r. – blisko 44 tys., w 2016 r. – 40 tys., rok później – ponad 147 tys., a w 2018 r. – ponad 3 tys. martwych świerków.

Dyrektor RDLP w Białymstoku Andrzej Nowak zaapelował do mieszkańców i turystów o zachowanie w Puszczy szczególnej ostrożności. Dodał, że Lasy Państwowe muszą zapewnić bezpieczeństwo w Puszczy Białowieskiej zgodnie z przyjętymi zasadami i reżimami ochrony.

„Podjęcie prewencyjnych prac zwiększających bezpieczeństwo w lasach i wzdłuż dróg wymaga jednak porozumienia osób zaangażowanych w sprawy Puszczy Białowieskiej oraz formalnych decyzji” – zaznaczył.

Puszcza Białowieska po polskiej stronie zajmuje ok. 60 tys. ha, z czego ok. 10 tys. ha stanowi Białowieski Park Narodowy. Pozostałą częścią gospodarują trzy nadleśnictwa – Browsk, Hajnówka i Białowieża.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl