fot. Piotr Kania

Radio Maryja świętowało 28. rocznicę powstania

Już 28 lat Radio Maryja dociera do milionów domów w Polsce i na świecie. W Toruniu pod hasłem „Głosić Chrystusa Pana z Maryją” odbyły się uroczystości rocznicowe. Centralnym punktem była Msza św., której przewodniczył metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.

Wspólną modlitwą Anioł Pański w samo południe w Hali Widowiskowo-Rekreacyjnej w Toruniu rozpoczęły się uroczystości 28. rocznicy powstania Radia Maryja. Później wierni modlili się przed Najświętszym Sakramentem z różańcem w ręku.

Po modlitwie różańcowej rozpoczął się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Nie zabrakło takich utworów, jak „Biały Krzyż”, „O mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko” czy „Serce w plecaku”. Po części patriotycznej, przyszedł czas na część religijną koncertu. Fragmenty homilii oraz zapisków więziennych Prymasa Tysiąclecia odczytali artyści scen polskich: Halina Łabonarska i Marcin Kwaśny. O godz. 15.00 rozpoczęła się Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Modlitwa i wartości chrześcijańskie od zawsze były bliskie Rodzinie Radia Maryja – napisał w liście odczytanym przez ministra Adama Kwiatkowskiego prezydent Andrzej Duda.

– Jedno jest w Polsce radio, którego wierni słuchacze z całego kraju i na obczyźnie tworzą wspólnotę nazywaną przez nich nie klubem czy towarzystwem, lecz rodziną – podkreślił Andrzej Duda.

Słowa prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego odczytał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Radio, telewizja, gazeta codzienna, wyższa uczelnia, fundacje i wspólnoty; już ta, siłą rzeczy krótka i uogólniająca lista, budzi podziw i uznanie. W jednym zdaniu nie sposób objąć bogactwa tej wieloaspektowej działalności, ale można w nim wyrazić jej istotę, którą stanowi pełna całkowitego oddania służba Panu Bogu i Ojczyźnie – napisał w liście Jarosław Kaczyński.

W imieniu prezesa Rady Ministrów głos zabrał wicepremier Jacek Sasin.

– Dzięki Radiu Maryja, dzięki TV Trwam, dzięki tym wszystkim przedsięwzięciom, które są dziełem ojca Dyrektora Tadeusza Rydzyka CSsR, szerokie rzesze katolików w Polsce odnalazły się wobec prób relatywizowania nauki Kościoła – akcentował Jacek Sasin.

Przyjechali tutaj z miłością – tak o pielgrzymach, którzy pojawili się w Toruniu, mówił dziś prezydent miasta Michał Zaleski.

-Proszę, abyście cząstkę tej miłości także związali z naszym miastem. Miastem, które jest miastem macierzystym dla Radia Maryja, a tym samym dla Was i dla Waszych rodzin – wskazał Michał Zaleski.

„Radio Maryja głosi Chrystusa Pana z Maryją” – podkreślił ordynariusz diecezji toruńskiej ks. bp Wiesław Śmigiel, dziękując rozgłośni za jej wielką rolę formacyjną i ewangelizacyjną.

– W sposób szczególny dziękuję za troskę o rozwój wiary, nadziei i miłości w małżeństwach i rodzinach chrześcijańskich oraz za niestrudzone budzenie świadomości, że życie ludzkie jest darem i że winno być szanowane i chronione – od poczęcia do naturalnej śmierci – zaznaczył ks. bp Wiesław Śmigiel.

List do uczestników uroczystości rocznicowych w Toruniu przesłała także minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Centralnym punktem dzisiejszego spotkania była Msza św., której przewodniczył metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo. I – jak mówił – Radio Maryja rozmodliło Polskę.

– A czyż nie możemy dzisiaj, po 28 latach istnienia Radia Maryja, odważnie i z całą świadomością dopowiedzieć, że będąc darem Maryi i głosząc Chrystusa jako naszego Pana i Zbawiciela wraz z Nią, ono ocaliło i ocala chrześcijańską tożsamość Polski i Polaków w Ojczyźnie i poza jej granicami – akcentował ks. abp Wacław Depo.

Ksiądz arcybiskup zwrócił uwagę na współczesne zagrożenia i próby laicyzacji społeczeństwa. Nawiązał do propagandy, jaką próbują narzucić środowiska LGBT.

– W ostatnim czasie w naszej Ojczyźnie znów nasiliło się światopoglądowe zmaganie, które określiłbym nawet przyśpieszonym kursem apostazji, z groźnym zjawiskiem wypisywania się dzieci i młodzieży z lekcji religii, co prowadzi do pełzającej ateizacji – podkreślił ks. abp Wacław Depo.

Te ataki zdecydowanie stara się odpierać właśnie Radio Maryja. Katolicka rozgłośnia jest ambasadorem, który kultywuje polską kulturę, tradycję, język i to wszystko, co Polskę stanowi – zwrócił uwagę metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Dzięki Radiu Maryja język polski wszedł do wszystkich emigracyjnych domów, a nawet tych turystów, co w Grenoble pracują, nie mówiąc już o Ameryce, Kanadzie, o Australii – zauważył ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

„Dobrze, że jesteście i dziękuję Wam za to, że trwacie” – zwrócił się do wiernych Wikariusz Prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów o. Dariusz Paszyński CSsR.

– Chcę z jednej strony podziękować Wam, kochana Rodzino Radia Maryja, że jesteście prawdziwymi misjonarzami – misjonarzami Jezusa Chrystusa. Chciałbym podziękować moim współbraciom, ojcu dyrektorowi, za to, że poprzez to dzieło formuje misjonarzy do głoszenia Chrystusa jako Pana i że to czyni wraz z Maryją – zaznaczył o. Dariusz Paszyński CSsR.

Na zakończenie ze szczególnym apelem do wiernych zwrócił się założyciel Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Idzie straszny walec. Chcą nam wyrwać wiarę. (…) Księżom biskupom życzę, żeby wytrzymali, a nam wszystkim – żebyśmy stali razem z kapłanami, z biskupami, czy to w Gdańsku, czy to w Krakowie, czy gdziekolwiek – powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Jutro uroczystości rocznicowe odbędą się w Bydgoszczy.

TV Trwam News

drukuj