fot. Monika Bilska

[RELACJA] W Toruniu odbyły się uroczystości z okazji 28. rocznicy powstania Radia Maryja

W Toruniu pod hasłem „Głosić Chrystusa Pana z Maryją” dobiegły końca uroczystości z okazji 28. rocznicy powstania Radia Maryja. Centralnym punktem wydarzenia była Eucharystia, której przewodniczył metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo. Uroczystości transmitowały TV Trwam i Radio Maryja.

Od rana liczne grupy pielgrzymów przybyły do Torunia. Wierni odwiedzili m.in. Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i świętego Jana Pawła II oraz siedzibę Radia Maryja przy ul. Żwirki i Wigury [więcej]

https://twitter.com/MonikaaaBilska/status/1203252364465098752

Główne uroczystości zaplanowano na hali widowisko-sportowej przy ul. Bema. O godz. 12.00 zgromadzeni pielgrzymi odmówili Anioł Pański. Następnie odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa różańcowa, którą poprowadził Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Po zakończeniu Różańca rozpoczął się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. W pierwszej części występu zaprezentowano m.in. takie utwory, jak: „Biały krzyż” czy „O mój rozmarynie”.

W II części koncertu wystąpili również aktorzy scen polskich: Halina Łabonarska, która zaprezentowała fragmenty homilii ks. kard. Stefana Wyszyńskiego z lat 1956-1957), oraz Marcin Kwaśny, który zaprezentował fragmenty „Zapisków więziennych” ks. kard. Wyszyńskiego.

O godz. 15.00 pielgrzymi odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

O godz. 15.30 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.

Na wstępie Mszy św. list od prezydenta Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników uroczystości, odczytał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

Głos Radia Maryja jest wciąż bardzo potrzebny. Niesie pokrzepienie, katolickie nauczanie o Bogu i człowieku, ale też odważnie mówi o ważnych sprawach całej naszej wspólnoty narodowej, w tym również o problemach, które niektórzy wolą pomijać milczeniem. Radio Maryja współtworzy demokratyczny pluralizm opinii. Korzystając z wolności słowa, odważnie i suwerennie – realnie tę wolność wzmacnia. Zdecydowanie staje w obronie dobrego imienia Polski oraz chrześcijańskich i uniwersalnych wartości, na których opiera się cywilizacji europejska. Upomina się też o niezbywalne prawa ludzi wierzących – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

List do uczestników wydarzenia skierował również prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Odczytał go minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Niech to prowadzone przez o. dyrektora Tadeusza Rydzyka wielkie dzieło Ad maiorem Dei gloriam (na większą chwałę Bożą – z łac.), którego niezbywalnym elementem jest Radio Maryja, rozrasta się i rozkwita, ofiarowując coraz więcej polskich serc Panu Bogu i Rzeczypospolitej. Niech przemienia się w coraz potężniejszy filar wiary, polskości i patriotyzmu. Niech ta miłość nabiera mocy z roku na rok, z pokolenia na pokolenie, byśmy jako naród mogli sprostać tej wielkiej misji dziejowej, jaką nam wyznaczył św. Jan Paweł II – napisał w liście Jarosław Kaczyński.

Następnie przemówienie wygłosił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który podkreślił, że „toruńska rozgłośnia to niezwykle istotna instytucja życia religijnego i społecznego w Polsce”.

– Ona żywo i szybko reaguje na wydarzenia w otaczającej nas rzeczywistości, na to wszystko, czym żyje społeczność ludzi wierzących. Prowadzi ewangelizację oraz broni chrześcijańskich tradycji i kultury polskiej. (…) Nie bez powodu słuchacze mówią o sobie, że tworzą Rodzinę Radia Maryja, a rodzina to znaczy coś więcej niż tylko zestaw słuchaczy. Rodzina to bliskość, wspólnota, przyjaźń, ale i wspólna odpowiedzialność – zaznaczył Jacek Sasin.

Słowo do pielgrzymów skierował także prezydent Torunia Michał Zaleski, który złożył życzenia całej Rodzinie Radia Maryja.

– Aby nadal przed wami były długie lata mądrości i wzrastania ku dobru polskiej ziemi, ku dobru miłości, z którą pielgrzymi zjechali dzisiaj do Torunia. Życzę państwu, aby nadchodzący czas Świąt Bożego Narodzenia był czasem dopełnienia tej wielkiej miłości i obecności wśród najbliższych, aby Pan Bóg błogosławił, a w nowym roku obdarzał dobrem i wszystkim, co zostanie przez państwa zaplanowane – mówił Michał Zaleski.

Do zgromadzonych ze swoim słowem zwrócił się również ks. bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej.

 – Dziękuję dziś Radiu Maryja za wszelkie dobre dzieła, które realizuje. (…) W sposób szczególny dziękuję za troskę o rozwój wiary, nadziei i miłości w małżeństwach i rodzinach chrześcijańskich oraz za niestrudzone budzenie świadomości, że życie ludzkie jest darem, powinno być szanowane i chronione od poczęcia do naturalnej śmierci – powiedział ks. bp Wiesław Śmigiel.

W homilii ks. abp Wiesław Depo nawiązał do słów św. Jana Pawła II z encykliki Redemptoris Mater, który pisał, że że maryjny wymiar uczniów Chrystusa wypowiada się w sposób szczególny przez synowskie zawierzenie względem Bogarodzicy.

– Jakże to zadanie spełniało się i spełnia w charyzmatycznym fenomenie Radia Maryja, TV Trwam i wielu dziełach ewangelizacyjnych na ziemi polskiej. Dziękujemy Bogu za osobę ojca Tadeusza. On spełnił to zadanie wyznaczone przez św. Jana Pawła II, na jego podobieństwo: cały Twój, Maryjo! We wszystkim. Dlatego za pierwszym biskupem toruńskim Andrzejem Suskim i obecnym wśród nas, powtarzającym również to pytanie ks. abp. Leszkiem Sławojem [Głódziem – red.] powtórzmy pytanie: jaka byłaby Polska dziś, gdyby nie było Radia Maryja i TV Trwam? To radio rozmodliło Polskę, a TV Trwam obudziła serca i sumienia Polaków poprzez prawdę w obrazie. A czyż nie możemy dzisiaj, po 28 latach istnienia Radia Maryja, odważnie i z całą świadomością dopowiedzieć, że będąc darem Maryi i głosząc Chrystusa jako naszego pana i Zbawiciela wraz z Nią, ono ocaliło i ocala chrześcijańską tożsamość Polski i Polaków w ojczyźnie i poza jej granicami – akcentował ks. abp Wacław Depo.

Z kolei ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, w swoim słowie do zgromadzonych zwrócił uwagę na rolę, jaką Radio Maryja odgrywa wśród Polonii.

– Mamy placówki dyplomatyczne, wydziały konsularne, wydziały ds. kultury, ale dzięki Radiu Maryja język polski wszedł do wszystkich emigracyjnych domów. (…) Można powiedzieć, że Radio Maryja jest ambasadorem, który kultywuje kulturę, język polski, tradycję i to wszystko, co Polskę stanowi – ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Głos zabrał także wikariusz Prowincjała Warszawskiej Prowincji Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela o. Dariusz Paszyński CSsR, który zaznaczył, że musimy głosić Ewangelię swoim życiem.

– Kościół się rozrasta nie poprzez przeciąganie ludzi, ale poprzez ich przyciąganie pięknem swojego życia, radością z tego, że się żyje Ewangelią, z tego, że idzie się za Jezusem Chrystusem. Ostatnia cecha misjonarza to ta, że jest cierpliwy, potrafi czekać na owoce swojej pracy i swojej posługi. Pozwala, żeby Chrystus zadecydował, kiedy to ziarno, które wrzucił, wyrośnie i kiedy to ziarno, które wyrośnie, zaowocuje – akcentował o. Dariusz Paszyński CSsR.

Jako ostatni kilka słów wygłosił Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR, który podziękował księżom biskupom za ich postawę.

– Dziękujemy księżom arcybiskupom, biskupom za odważne głoszenie prawdy. Także dzisiaj – a będą was tłuc za to, będą was kamienować za to. Księże arcybiskupie Leszku Sławoju Głodziu, nie przejmuj się, że tyle ci tych filmów robią i piszą. Żeby tylko nazwiska nie przekręcali. My się nie boimy nic, alleluja i do przodu! – powiedział.

Wydarzenie transmitowały TV Trwam oraz Radio Maryja.

radiomaryja.pl

drukuj