[NASZ TEMAT] Ks. bp J. Niemiec: Dobrze, że Radio Maryja powstało, że przez nie może płynąć do słuchaczy słowo, które formuje serce

W Maryi nie było nic, co nie jest łaską i dlatego dobrze jest, że Radio Maryja powstało, że przez nie może płynąć do ludzi, słuchaczy właśnie słowo, które formuje serce, przez ucho dochodzi do serca – powiedział w rozmowie z TV Trwam ks. bp Jan Niemiec, biskup pomocniczy diecezji kamienieckiej na Ukrainie.

Radio Maryja w sobotę świętuje 28 rocznicę swojego powstania. Toruńska rozgłośnia rozpoczęła nadawanie 8 grudnia 1991 roku.

Warto za św. o. Maksymilianem Kolbe zadać sobie pytanie, kim jest Maryja? Otóż Matka Najświętsza jest tą, która była otwarta na Słowo, która uwierzyła, która jest Pełna Łaski – akcentował ks. bp Jan Niemiec.

– W Maryi nie było nic, co nie jest łaską i dlatego dobrze jest, że to radio [Radio Maryja – red.] powstało, że przez nie może płynąć do ludzi, słuchaczy właśnie słowo, które formuje serce, przez ucho dochodzi do serca to słowo. Maryja jest Tą, która odpowiedziała na misterium Wcielenia, w której dokonało się to misterium Wcielenia, która przyjęła Jezusa Chrystusa – podkreślił.

Duchowny przytoczył słowa św. Augustyna, który powiedział, że „Maryja nie dlatego jest wielka, że urodziła Pana Jezusa, ale dlatego, że uwierzyła, że może go urodzić”. Gdyby nie uwierzyła, nie począłby się w Niej, nie urodziłaby Go – dodał ksiądz biskup.

– Tak samo jest z tym radiem. Tak naprawdę ilu ludzi usłyszało o Dobrej Nowinie, o Jezusie Chrystusie, uwierzyło i zmieniło swoje życie, Bóg raczej zmienił ich życie. Ilu ludzi? Sam mam takie doświadczenie, bo przez wiele lat leżałem chory i pamiętam, jak słuchałem „Na osiemnastkę jedziemy do Torunia” – wspominał biskup pomocniczy diecezji kamienieckiej.

– Ilu ludzi przywiązanych, cierpiących do łóżek jest otwartych na te słowo, które niesie nadzieję i to słowo, które tak jak w Maryi, tak w człowieku wydaje owoc. To jest Maryja – zaznaczył.

Ks. bp Jan Niemiec zaapelował, aby polski naród nie upadał na duchu, a wówczas powoli będzie zmieniała się również Polska.

– Ufam, że Polska jest krajem oddanym Maryi, jest takim krajem skąd przez serca Polaków, czyli ludzi żyjących na tej ziemi, również ukształtowanych w dużej mierze przez Radio Maryja czy Telewizję Trwam, będzie docierać Ewangelia, będzie docierał Chrystus do innych ludzi, będzie się to zmieniać – mówił duchowny.

radiomaryja.pl/TV Trwam

drukuj