Prezydent Andrzej Duda zadecyduje o reformie oświaty

Dziś poznamy decyzję prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie przygotowanej przez Prawo i Sprawiedliwość reformy edukacji. O weto głowy państwa apelują wszystkie kluby opozycji. Platforma Obywatelska zapowiada, że jeśli prezydent podpisze się pod zmianami, zrobią wszystko, by wspólnie z rodzicami i nauczycielami doprowadzić do referendum w tej sprawie.

Pomysł dotyczący zorganizowania ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji, prezes ZNP, Sławomir Broniarz ogłosił w minioną środę. Propozycje Związku poparli politycy PO i Nowoczesnej, a także m.in.: Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, przedstawiciele ruchu „Rodzice przeciwko reformie edukacji” czy Koalicja „NIE dla chaosu w szkole”. Brak wystarczających konsultacji społecznych, szybkość wprowadzanych zmian czy ograniczenie możliwości polskich uczniów – to argumenty podnoszone przez przeciwników reformy.

Rafał Grupiński, Przewodniczący Sejmowej Komisji Edukacji z PO, powiedział, że reforma szkolnictwa nie została w żaden sposób skonsultowana społecznie.

-Prowadzano tzw. „pseudokonsultacje”, w których nie mówiono tak naprawdę o zamiarach  ministerstwa – zauważył poseł.

Platforma Obywatelska podjęła już pierwsze  kroki zmierzające do rozpisania ogólnokrajowego referendum. Powołanych ma zostać szesnastu pełnomocników, po jednym w każdym regionie. Dla tych, którzy będą chcieli pomóc w zbieraniu podpisów, otwarte mają zostać biura posłów i senatorów PO w całej Polsce. Poparcia akcji referendalnej nie wyklucza klub Kukiz’15.

Dla nas nie jest ważne, że za tym referendum będzie optować Platforma Obywatelska, dla nas jest bardzo ważne to, żeby obywatele się w nim wypowiadali – powiedziała Agnieszka Ścigaj z Kukiz’15.

Gimnazja nie wyrównują szans, system został źle zbudowany, reforma jest dobrze przygotowana – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Jak zauważył, nikt inny, tylko sama Platforma, przez osiem lat wyrzucała do kosza wszystkie zgłoszone przez Polaków propozycje referendalne.

-Jeżeli słyszę o Platformie, która mówi o zbieraniu podpisów pod referendum, to niech sobie przypomną swoje osiem lat rządów i wyrzucanie do kosza propozycji referendalnych, chociażby „Solidarności” dotyczącej podwyższenia wieku emerytalnego – dodał minister.

Dr Tomasz Szturo, kulturoznawca i nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, powiedział, że Polska szkoła wymaga naprawy, a ostatnie lata przyniosły dewastację naszego systemu oświaty.

Dzisiaj nauczanie w polskiej szkole ma charakter bardzo schematyczny, bardzo naskórkowy, infantylny, sprowadzający się do nauki rozwiązywania testów i myślenia według kluczy. Z naszej szkoły kompletnie uprowadzono wartość wiedzy, znaczenie wysiłku intelektualnego – powiedział dr Tomasz Szturo.

Grzegorz Wiński, socjolog, zauważył, że przeciwko reformie oświaty protestują przede wszystkim autorytety, rzadziej sami zainteresowani, czyli rodzice.

– Jeżeli weźmiemy pod uwagę badania opinii społecznej to te, które się odbyły, w których zadano pytanie rodzicom dzieci, czy chcą, aby reforma oświaty obejmowała likwidację gimnazjum, a co za tym idzie także wprowadzenie ośmioletniej szkoły podstawowej, to w większości tych badań, ponad 50 proc. respondentów stwierdziło zdecydowanie, że jest to reforma, która idzie w dobrym kierunku – dodał socjolog.

Marek Magierowski, dyrektor Biura Prasowego Prezydenta RP, powiedział, że zmiany w polskiej oświacie są niezbędne, również w ocenie prezydenta Andrzeja Dudy. Decyzja głowy państwa w sprawie przygotowanej przez Prawo i Sprawiedliwość reformy ma być ogłoszona jeszcze dzisiaj. W ostatnich tygodniach prezydent spotykał się z przedstawicielami środowisk, które krytykowały reformę. Treść projektów konsultował także z ekspertami wchodzącymi w skład Narodowej Rady Rozwoju. Informacje o tym, że Andrzej Duda jest bliski zawetowania reformy to wyłącznie spekulacje.

RIRM

drukuj