Atak zimy we Włoszech. Lekarze apelują do ludzi starszych, by nie wychodzili z domu

Lekarze we Włoszech apelują do ludzi starszych, aby nie wychodzili z domu w dniach utrzymującego się mrozu. Przedstawiciele służby zdrowia zauważają, że podobne apele kierowane są co roku latem w czasie upałów. Ale to zimno jest znacznie groźniejsze – mówią specjaliści.

Włoskie szpitale, zwłaszcza na południu kraju, przeżywają oblężenie z powodu masowych zgłoszeń przede wszystkim starszych osób ze złamaniami.

Prezes włoskiego stowarzyszenie medycyny ogólnej Claudio Cricelli powiedział mediom, że obecnie, w dniach śnieżyc i chłodu, ludzie starsi nie powinni w ogóle wychodzić z domu. Tak stanowcza rada pojawiła się we Włoszech zimą po raz pierwszy od lat.

„Chłód powoduje najwięcej ofiar głównie wśród seniorów” – dodał Claudio Cricelli.

Jako dodatkowe zagrożenie wymienił notowane obecnie znaczne nasilenie się chorób układu oddechowego.

Profesor medycyny wewnętrznej i geriatrii z uniwersytetu w Neapolu Nicola Ferrara przypomniał zaś, że osoby w podeszłym wieku są bardziej wrażliwe na niskie temperatury, mające zgubny wpływ na ich zdrowie, a nawet życie.

Lekarze ostrzegają na łamach prasy, że wzrost ciśnienia tętniczego w okresie zimna może prowadzić do poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym do zawału i udaru mózgu.

Służba zdrowia wyjaśnia, że szczególną ostrożność powinni zachować ludzie starsi na zasypanym obecnie śniegiem i skutym mrozem południu Włoch, a zatem tam, gdzie takie zjawiska pogodowe są rzadkością.

Neapolitański dziennik „Il Mattino” podkreśla, że mieszkańcy tych rejonów często nie są przyzwyczajeni do takich warunków i niekiedy nie potrafią sobie radzić w takich sytuacjach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl