fot. PAP/EPA

Przedterminowe wybory we Włoszech?

We Włoszech szykują się przedterminowe wybory parlamentarne. Rządząca koalicja dwóch ugrupowań nie potrafi dojść do porozumienia. Lider Ligii Północnej Matteo Salvini chce zostać premierem.

To koniec koalicji Ligi Północnej oraz Ruchu Pięciu Gwiazd. Włochy będą miały nowy rząd.

– Włochy potrzebują teraz odwagi, energii i jasnych pomysłów – podkreślił Matteo Salvini, minister spraw wewnętrznych, lider Ligi Północnej. Jak zapowiedział zamierza ubiegać się o stanowisko premiera.

– Wykonuję swoją pracę z sercem, honorem i dumą, jeśli mogę ją wykonywać swobodnie i do końca. Jeżeli ktoś próbuje mnie powstrzymać, to Włosi muszą ponownie zadecydować. To wy będziecie decydować. Wy, nikt inny – mówił zwracając się do swoich zwolenników Matteo Salvini.

Przyczyną rozpadu koalicji jest ostatnie głosowanie w Senacie. Nie doszło w nim do porozumienia między rządzącymi ugrupowaniami. Matteo Salvini zaproponował wówczas premierowi Giuseppe Conte, by ogłosić rozpad większości w parlamencie.

– Zwołanie parlamentu nie należy do kompetencji ministra spraw wewnętrznych. Wręcz przeciwnie, do niego, jako lidera Ligi, będzie należało wyjaśnienie narodowi i wyborcom, dlaczego postanowił nagle przerwać działania tego rządu – akcentował premier Włoch.

Według ostatniego sondażu na ugrupowanie Matteo Salviniego swój głos odda 38 procent Włochów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj