Lawiny błotne i powodzie zagrażają zabytkom we Włoszech

42 tys. zabytków i terenów archeologicznych we Włoszech może zostać zniszczone przez powodzie i lawiny błotne, spowodowane nasilającymi się opadami deszczu.

Raport w tej sprawie opublikowały Instytuty Ochrony Środowiska oraz Konserwacji Dóbr Kultury. W samym Rzymie placówki naukowe doliczyły się 2200 takich obiektów i obszarów. Obszar zagrożony powodziami obejmuje między innymi historyczne centrum z Piazza Navona, Piazza del Popolo i Panteonem.

W raporcie ukazano, że 14 tysięcy zabytków we Włoszech znajduje się na terenach, na których występuje niebezpieczeństwo lawin błotnych. 28 tysiącom grożą zaś bezpośrednio skutki powodzi i nierównowagi hydrogeologicznej.

Jednym z najbardziej zagrożonych miejsc są wykopaliska archeologiczne w niszczejących Pompejach, gdzie często dochodzi do zawalenia się kolejnych odcinków murów i ścian domów.

We Florencji znajduje się 1145 obiektów zabytkowych zagrożonych zalaniem, a wśród nich bazylika Santa Croce, baptysterium i katedra Santa Maria del Fiore.

Naukowcy zaznaczają że kruche zabytki starożytne i średniowieczne nie mają szans w starciu z żywiołem. Jako przykład podają Volterry koło Pizy, gdzie w zeszłym roku, po gwałtownych ulewach, runęła duża część murów miejskich.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl