Chińskie deklaracje strategiczne dla Polski

Mimo różnorodności kraje Europy Środkowo-Wschodniej potrafią działać razem – mówił na inauguracji szczytu gospodarczego „16+1” prezydent Andrzej Duda.

Chiński premier zapowiedział z kolei, że spółki chcą zainwestować w naszym regionie 5 mld dolarów. Wyraził nadzieję, że inwestycje osiągną przynajmniej wskaźnik dwucyfrowy.

Prezydent Polski podkreślił, że współpraca między państwami Europy Środkowo-Wschodniej i Chinami to kooperacja gospodarcza, ale także wola współpracy kulturalnej i naukowej. Jak mówił, Europa Środkowo-Wschodnia jest naturalnym miejscem dla rozbudowy sieci transportowej i tworzenia centrów logistycznych.

Poseł Maks Kraczkowski z sejmowej Komisji Gospodarki mówi, że deklaracje chińskich władz mają dla nas strategiczne znaczenie.

– W Polsce również potrzebny jest kapitał pochodzący z Chin. Potrzebne są nam transfery technologiczne. Potrzebne jest nam wsparcie dużych ośrodków badawczych, które działają na terenie Chin. Jest to dla nas wszystkich dobry sygnał, ponieważ daje to w perspektywie możliwość mówienia o zwiększaniu zatrudnienia na terenie Polski w różnego typu centrach biznesowych, różnego typu przedsięwzięciach dofinansowanych kapitałem zagranicznym – zwrócił uwagę poseł Maks Kraczkowski.

Podczas szczytu gospodarczego w Suzhou większość krajów była reprezentowana przez premierów. Przewodniczący parlamentu reprezentował Chorwację, a wicepremierzy – Rumunię i Słowację.

RIRM

drukuj