Prezydent A. Duda w Gruzji: Niepodległość naszych ojczyzn to dla nas skarb najcenniejszy

Trwają obchody 100-lecia ustanowienia Demokratycznej Republiki Gruzji. Na uroczystości do Tbilisi udał się prezydent Andrzej Duda.

Podczas wizyty w Tbilisi prezydent Polski wziął udział w dwóch wydarzeniach. Pierwsze to Forum Ekonomiczne, które jest niejako kontynuacją ubiegłorocznej edycji w polskiej Krynicy. Jak zaznaczył prezydent, ma to być platforma komunikacyjna dla polityków, ekspertów i przedsiębiorców. Cel to zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy dla wschodu i zachodu. Aby tak się stało, musza zostać spełnione konkretne warunki.

– Po pierwsze bezpieczeństwo i pokój. Bez nich żaden rozwój nie jest możliwy i nawet sąsiedztwo konfliktu oznacza niestabilność, koszty i ograniczenie rozwoju. Po drugie spójność społeczna. Wzrost nie może odbywać się za cenę pogłębienia społecznych różnic. (…) Wreszcie trzeci warunek to wolny handel. Wolny handel, który zarazem gwarantuje możliwości dobrej współpracy międzynarodowej – mówił prezydent Duda.

I ta współpraca będzie kontynuowana. Polska i Gruzja podpisały memorandum o współpracy, a Forum Ekonomiczne ma się odbywać co roku.

Prezydent Andrzej Duda wziął dzisiaj udział także w uroczystościach związanych z 100. rocznicą utworzenia Demokratycznej Republiki Gruzji. Z tej okazji na Placu Wolności zostali zaprzysiężeni nowi gruzińscy żołnierze.

– Polacy i Gruzini to narody wyznające te same wartości. Łączy nas umiłowanie wolności i głęboki patriotyzm. I wy, i my musieliśmy długo walczyć o prawo do samostanowienia i o własną państwowość, dlatego suwerenność i niepodległość naszych ojczyzn to dla nas skarb najcenniejszy – wskazał w swoim przemówieniu prezydent Polski.

Dzisiejsze wydarzenia skupiały się nie tylko na ostatnim stuleciu. Prezydent Andrzej Duda wziął udział także w obradach okrągłego stołu poświęconym strategii na przyszłe 100 lat.

– Rozwój współpracy transportowej, w tym wsparcie dla powstawania multimodalnego korytarza transportowego zachód – południe łączącego Indie przez Iran, a następnie Azerbejdżan, Gruzję, Ukrainę i Polskę do Europy Zachodniej oraz rozwój komplementarnej ścieżki Nowego Jedwabnego Szlaku z Chin poprzez Kazachstan (…) może okazać się korzystny dla wszystkich uczestników tej współpracy – podkreślił prezydent.

W dzisiejszych uroczystościach wzięli udział także prezydenci Litwy, Łotwy, Słowacji i Finlandii.

Konrad Janik /TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl