Ekspert: Należy walczyć o dobre imię Polski

W Warszawie zakończyła się w niedzielę dwudniowa Międzynarodowa Konferencja Polonijna „Państwo Polskie a Polonia”. Celem naukowego spotkania było wypracowanie nowych kierunków współpracy środowisk polonijnych z instytucjami Państwa Polskiego po wyborach z 2015 r.

Udział w międzynarodowej konferencji wzięli eksperci z kraju, jak i z zagranicy m.in. Ameryki Północnej i Australii.

Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia, poruszył temat „obrony dobrego imienia Polski w kontekście wysiłków Polonii”.

Prezes zwrócił uwagę, że Polska jest pod propagandową agresją wrogów, która objawia się na wielu płaszczyznach.

– Dlaczego należy walczyć o dobre imię Polski? To nie tylko kwestia naszego sentymentu czy urażonych uczuć patriotycznych. Szkalowanie nas słowami „polskie obozy koncentracyjne”, oskarżanie nas o sprawstwo holokaustu czy wywołaniem II wojny światowej, bo takie oskarżenia także się pojawiały – to jest kwestia, którą bez wahania należy zaliczyć do kategorii national security, czyli bezpieczeństwa narodowego. Chodzi o to, że jeżeli współcześni Polacy będą utożsamiani przez narody zrzeszone w NATO ze spadkobiercami katów z Auschwitz, czy tych, którzy wymyślili komory gazowe, to wtedy te narody w przypadku agresji na Polskę nie będą godziły się na pomoc zbrojną dla Polski przeciwko agresorowi – powiedział Maciej Świrski.

Z kolei senator Jan Żaryn, historyk, wskazał, że Prawo i Sprawiedliwość obejmując władzę zastało trudną sytuacje na wielu płaszczyznach, m.in. w obszarze polskiej dyplomacji.

– Nie zastaliśmy państwa, które by było nijakie – to było by pół biedy, gdyby ono było tylko nijakie. Natomiast my odziedziczyliśmy urzędy, struktury ludzi, którzy oddając władzę zabezpieczyli się, żeby przyszłe państwo pod wodzą Prawa i Sprawiedliwości nie było dobre, tylko by było nijakie. Dzisiaj, w ciągu ostatnich miesięcy tego roku trzeba wysiłku, żeby zbudować nową formację wiodących polskich dyplomatów, którzy mieliby świadomość, że ich misją jest podtrzymywanie niepodległej, wolnej, suwerennej ojczyzny w każdym zakątku świata – wyjaśniał Jan Żaryn.

Organizatorami Międzynarodowej Konferencji Polonijnej byli: stowarzyszenie Solidarni 2010 oraz środowiska polonijne z USA i Kanady.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl