fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. G. Uścińska: Złożono 403 tys. wniosków emerytalnych tylko z ustawy wiekowej

Wielomiesięczne przygotowania pozwoliły nam na przyjęcie – od 3 lipca do końca listopada – prawie 3 mln klientów ws. ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Dzisiaj możemy poinformować, że złożono 403 tys. wniosków emerytalnych tylko z ustawy wiekowej – powiedziała w „Rozmowach Niedokończonych” na antenie Telewizji Trwam prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, odnosząc się do skutków przyjęcia ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości cofnął niekorzystną dla Polaków reformę o podwyższeniu wieku emerytalnego wprowadzoną przez koalicję PO-PSL. Mężczyźni ponownie mogą korzystać z prawa do przejścia na emeryturę w wieku 65 lat, a kobiety w wieku 60 lat. Do zmian skrupulatnie przygotowywał się ZUS, który musiał obsłużyć wielu obywateli chcących skorzystać z takiej możliwości.

– Dzisiaj możemy powiedzieć, że w sposób naprawdę przykładowy realizujemy założenia wynikające z ustawy przyjętej 16 lipca 2016 roku. Ale tak, jak zaznaczamy, bardzo starannie przygotowywaliśmy się do tych zmian. To były najpierw badania diagnostyczne dotyczące rozpoznania, ile osób będzie chciało skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury. Wzięliśmy też pod uwagę stan organizacyjny, finansowy i prawny organizacji. Mieliśmy strategię na działanie miesiąc po miesiącu, tydzień po tygodniu, dzień po dniu. Główną koncepcją rozłożenia tego zakresu osób było wprowadzenie instytucji doradców prawnych – zaznaczyła Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Dla ułatwienia podjęcia decyzji wprowadzono doradców, a także kalkulator emerytalny. Obywatele, którzy zastanawiali się, co będzie dla nich korzystniejsze, mogli skorzystać z fachowej porady specjalistów.

– Postanowiliśmy wprowadzić ok. 600 doradców prawnych już 3 lipca, a więc kilka miesięcy przed wejściem w życie ustawy. Ci doradcy spotkali się z ogromnym zrozumieniem i docenieniem w okresie wakacyjnym. Z kompetentnej i fachowej pomocy skorzystało ok. 450 tys. obywateli. Wprowadziliśmy również kalkulator emerytalny, żeby każda osoba, która przyjdzie do ZUS-u mogła dowiedzieć się, jakie świadczenie by jej przysługiwało – powiedziała prezes ZUS.

Chęć współpracy obu stron odbił się na komforcie pracy. Do ZUS-u trafiali świadomi klienci, którzy wiedzieli jakie są ich oczekiwania.

– To była zupełnie inna współpraca z ubezpieczonymi, bo większość z nich miała już wiedzę nt. wysokości świadczenia emerytalnego. Przebadaliśmy tych ludzi już po konsultacjach z doradcami. 50 proc. stwierdziło, że na pewno przejdzie na emeryturę, 30 proc. jeszcze nie wiedziało, a ok 20 proc. mówiło, że raczej nie przejdzie – podkreśliła.

Z prawa do przejścia na wcześniejszą emeryturę skorzystało ponad 400 tys. osób.

– Wielomiesięczne przygotowania pozwoliły nam na przyjęcie – od 3 lipca do końca listopada – prawie 3 mln klientów ws. ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Myślę, że wszyscy uzyskali poszukiwaną ze swojej perspektywy informację. Dzisiaj możemy poinformować, że złożono 403 tys. wniosków emerytalnych tylko z ustawy wiekowej, bo wszystkich wniosków złożono ponad 700 tys. – podsumowała prof. Gertruda Uścińska.

RIRM

drukuj