fot. Paweł Kula sejm.gov.pl

Na około 10 pytań Polacy odpowiedzą podczas referendum konsultacyjnego

Minister Paweł Mucha poinformował po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, że nie jedno a około dziesięciu pytań dotyczących zmiany konstytucji ma się znaleźć na karcie do głosowania podczas referendum konsultacyjnego.

Prezydent Polski Andrzej Duda spotkał się wczoraj z politykami Kukiz’15 ws. przyszłorocznego plebiscytu dot. referendum. Prezydent chce prowadzić konsultacje z przedstawicielami wszystkich partii politycznych, a także z organizacjami pozarządowymi.

Poseł Paweł Kukiz zaproponował, aby głosowanie potrwało dwa dni, a Polacy mieli możliwość oddania głosu za pomocą internetu. Kukiz’15 chce także, by w referendum zadano tylko jedno pytanie – czy powinno się dokonać zmiany konstytucji?

Do tego postulatu odniósł się minister Paweł Mucha, który jest pełnomocnikiem prezydenta ds. organizacji referendum konstytucyjnego.

– Pan prezydent mówił o tym, że planuje tych pytań ok. 10 z uwagi na materię konstytucyjną i na ważkie problemy, które są już dzisiaj zgłaszane, ale chce, żeby to było odwzorowanie dyskusji z obywatelami, także w ramach dyskusji prowadzonej z ruchem Kukiz ’15. Myślę, że tutaj nie było takiego oczekiwania ze strony pana przewodniczącego, po wysłuchaniu pana prezydenta, żeby to było tylko jedno pytanie. Pan przewodniczący Kukiz podkreślał, że oczywiste dla niego jest, że chciałby, aby pojawiło się to jedno pytanie (…): „czy jesteś za przyjęciem nowej konstytucji?” i to artykułował. W toku rozmowy takich potencjalnych pytań pojawiało się zdecydowanie więcej niż jedno – powiedział minister Paweł Mucha.

Prezydent zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby referendum, mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji, odbyło się 11 listopada 2018 roku.

Zdaniem Prezydenta, Polacy powinni się w nim wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej swojego państwa – m.in. na temat roli prezydenta, Sejmu i Senatu. Wyniki referendum miałyby stać się następnie podstawą przygotowania projektu nowej ustawy zasadniczej.

RIRM

drukuj