fot. PAP/Radek Pietruszka

Rozmowy nt. nowej Konstytucji

O potrzebie napisania nowej Konstytucji rozmawiają dziś w Sejmie politycy Kukiz’15, Prawa i Sprawiedliwości i osoby poszkodowane przez sądy.

Konferencję „Konstytucja – Wymiar Sprawiedliwości i Obywatele” zorganizował Poselski Zespół na rzecz Nowej Konstytucji. Dzisiejsze rozmowy dotyczą kwestii wymiaru sprawiedliwości.

Spotkanie to jest pierwszym etapem naszej społecznej pracy nad nową ustawą zasadniczą napisał do zgromadzonych przewodniczący zespołu poseł Kornel Morawiecki, który nie mógł uczestniczyć w spotkaniu ze względu na stan zdrowia.

Poseł Kornel Morawiecki z Kukiz’15 zwrócił uwagę, że sądy i prokuratura zamiast chronić obywateli przed przestępcami w dużej mierze chronią przestępców przed państwem. List odczytała poseł Małgorzata Zwiercan.

– Wymiar sprawiedliwości ma działać zgodnie z odczuciami zwykłych ludzi. Ma pomagać ogółowi i Polsce. Wierzę, że nasza konferencja przysłuży się takim celom na dziś i na jutro, że przybliży szansę stworzenia nowej, głęboko sprawiedliwej Konstytucji na stulecie odzyskania Niepodległości, na 2018 roku – napisał w liście Kornel Morawiecki.

Łukasz Gojke z ruchu społecznego „Niepokonani” przedstawił historie ludzi, którzy tak jak on zostali pokrzywdzeni przez wymiar sprawiedliwości.

– Jak to jest możliwe, że sędzia z Puław, który zajmował się lichwą, pożyczał na 40 proc. rocznie, a opornego dłużnika nachodził i zastraszał. Tak stwierdził sąd apelacyjny w Lublinie, ale umorzył sprawę, bo nastąpiło przedawnienie. Sędzia z Poznania stwierdziła nabycie spadku kamienic na podstawie fałszywych testamentów, które podrabiał nie, kto inny, jak jej mąż. Sąd uznał, ze robiła to nieumyślnie. Za tę karę została przeniesiona do sądu w Łodzi. Inny sędzia ze świętokrzyskiego wyprzedzał na podwójnej linii kilka samochodów. Spowodował czołowe zderzenie i śmierć człowieka. Za karę został służbowo przeniesiony do Warszawy – zwrócił uwagę Łukasz Gojke.

Na posiedzenie zostali zaproszeni także bohaterowie filmu „Układ Zamknięty”.

RIRM

drukuj