fot. flickr.com

MON: w styczniu miały miejsce cyberataki na miejscowości goszczące żołnierzy USA

Kilka polskich miejscowości, które goszczą żołnierzy amerykańskich w ramach operacji NATO, było w styczniu obiektami cyberataków – powiedział dziś agencji Reutera wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski.

Polityk wskazał, że podkreśla to potrzebę znacznego zwiększenia przez Polskę nakładów na cyberobronę.

„Wciąż obserwujemy wielką destrukcyjną działalność cybernetyczną i informacyjną pewnych krajów. Ten proces się nasila” – cytuje Reuters Tomasza Szatkowskiego.

Agencja odnotowuje, że wiceminister odmówił sprecyzowania, kto stoi za tymi atakami, ale powiedział, że obejmują one prorosyjskie treści. Oświadczył, że „jest dla nas jasne, kto jest autorem i kto inspiruje takie działania”. Dodał, że celem tych ataków jest tworzenie negatywnego wizerunku sojuszników Polski i „prezentowanie rosyjskiej wersji konfliktu na wschodniej Ukrainie”.

Reuters odnotowuje, że modernizacja sił zbrojnych jest kluczowym priorytetem rządu kierowanego przez Prawo i Sprawiedliwość, „które zbudowało swą popularność częściowo na obietnicy większego bezpieczeństwa i odstraszania” w związku z zagrożeniami ze strony Rosji.

Agencja zwraca uwagę, że władze w Warszawie oczekują na zgodę rządu USA na wart 5 mld dolarów kontrakt na zakup ośmiu systemów obrony przeciwrakietowej Patriot firmy Raytheon Co. Reuters pisze, że uważa się, iż zakup ten ma kluczowe znaczenie „dla planów modernizacyjnych i polskiej strategii wobec Waszyngtonu”.

„Stany Zjednoczone są naszym kluczowym sojusznikiem. Opinie, że powinniśmy brać pod uwagę tylko uzbrojenie i sprzęt wojskowy produkowany w Europie, nie są słuszne” – powiedział Szatkowski agencji Reutera.

PAP/RIRM

drukuj