fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Prof. K. Kubiak: Rozmowy Kremla z przedstawicielami administracji amerykańskiej oraz NATO to konsekwencja swoistego ultimatum postawionego przez Rosję Zachodowi

Dwustronne rozmowy w ramach dialogu o stabilności strategicznej mają obniżyć napięcie pomiędzy Rosją a Zachodem – podkreślił prof. Krzysztof Kubiak, historyk wojskowości z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. Dodał, że w dużej mierze klucz do tej sytuacji leży po stronie rosyjskiej.

W Genewie odbyły się amerykańsko-rosyjskie rozmowy prowadzone w ramach dialogu o stabilności strategicznej [więcej].

Gość Radia Maryja wskazał, że podczas rozmów delegacji USA i Rosji Moskwa usiłowała wymusić na Sojuszu deklarację o nierozbudowywaniu i redukcji sił amerykańskich w części Europy.

– W centrum uwagi rosyjskiej znajduje się Gruzja i Ukraina. Żadna strona spoza Sojuszu nie może stawiać tego rodzaju żądań. Miejmy nadzieję, że w dobrze rozumianym interesie Polski to stanowisko w relacjach z Rosją będzie podtrzymywane przez Stany Zjednoczone i przez Sojusz jako całość – powiedział prof. Krzysztof Kubiak.

Historyk zaznaczył, że Rosjanie wykorzystują całość swoich atutów wojskowych i gospodarczych, aby osłabić państwa Zachodu.

Gra toczy się bez przerwy o bardzo poważną stawkę. Rosjanie sprawnie wykorzystują osłabienie Zachodu. Przejawem tego jest np. chaos i niepewność związana z wyjściem Wielkiej Brytanii ze struktur europejskich. Niewątpliwie służy to również interesom Moskwy. Z kolei Francja jest rozchwiana przygotowaniami do podwójnych wyborów. Dlatego Rosjanie starają się te wszystkie elementy układanki połączyć, aby zbudować możliwie skuteczny sposób lewarowania zarówno Europy Zachodniej jak i Stanów Zjednoczonych – podkreślił.

– Utrzymywanie więzi atlantyckich powinno być jednym z nadrzędnych celów polskiej polityki. W przeciwnej sytuacji możemy stanąć twarzą w twarz z mocarstwem, które prowadzi politykę imperialną – dodał.

Prof. Krzysztof Kubiak odniósł się również do sytuacji, jaka ma miejsce w Kazachstanie. Od kilku dni trwają tam protesty, które początkowo spowodowane były wzrostem cen gazu LPG.

Niewątpliwie w Kazachstanie mieliśmy do czynienia z protestami przeciwko podwyżkom cen gazu używanego do tankowania, ale postawiłbym hipotezę, że sprawa jest bardziej skomplikowana. Obserwujemy transfer władzy ze środowisk skoncentrowanych wokół starego prezydenta Nazarbajewa – powiedział gość Radia Maryja.

– Z jednej strony protesty, a z drugiej – transfer władzy w ręce sukcesora. Trudno przy tym powiedzieć, co było pierwotne. Czy środowiska niechętne Nazarbajewowi sprowokowały zamieszki, czy to zamieszki doprowadziły do jednoznacznych działań ukierunkowanych na odsunięcie od władzy starego prezydenta – dodał.

Kazachstan poprosił stronę rosyjską u udzielenie wsparcia w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

– Prezydent Tokajew poprosił organizację o przysłanie wojsk pokojowych i bardzo szybko te wojska w Kazachstanie się pojawiły. Rosjanie zadziałali szybko, sprawnie – zwrócił uwagę historyk.

Całą rozmowę z prof. dr hab. Krzysztofem Kubiakiem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl