fot. Monika Bilska

PSP: od października wskutek zatrucia czadem zmarło 26 osób

Dwie kolejne osoby zmarły wskutek zatrucia tlenkiem węgla, od początku sezonu grzewczego zmarło 26 osób – poinformował bryg. Karol Kierzkowski z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Strażak podał, że wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarły dwie osoby w powiecie piskim w województwie warmińsko-mazurskim. To 79-latka i jej 58-letni syn. Mieszkanie, w którym znaleziono ich ciała, było ogrzewane piecem kaflowym na paliwo stałe. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia policja.

Oficer prasowa policji w Piszu nadkom. Anna Szypczyńska przekazała PAP, że funkcjonariuszy zaalarmowała sąsiadka zmarłych zaniepokojona tym, że od dwóch dni nie widzi sąsiadów. Gdy służby otworzyły mieszkanie i weszły do środka, odnalazły ciała matki i syna.

https://twitter.com/KGPSP/status/1481507301039161344

Bryg. Kierzkowski poinformował, że tylko w środę strażacy w związku z CO2 przeprowadzili 17 interwencji. 9 osób wskutek ulatniania się tlenku węgla zostało poszkodowanych. W styczniu takich zdarzeń było 196, poszkodowane zostały 72 osoby, a 5 osób wskutek zatrucia czadem zmarło. Od 1 października strażacy interweniowali 1358 razy, poszkodowanych zostało 579 osób, a 26 osób zmarło.

Strażacy przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, m.in. o tym, by nie zakrywać kratek wentylacyjnych, zainstalować czujnik czadu.

Tlenek węgla (czad) jest gazem bezwonnym i bezbarwnym. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl