fot. twitter.com/MON_GOV_PL

MON: Kilkuset żołnierzy bierze udział w usuwaniu skutków podtopień i powodzi w trzech województwach

Kilkuset żołnierzy i 28 jednostek sprzętu bierze udział w akcji usuwania skutków podtopień i powodzi na terenie trzech województw: podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego – poinformowało dziś Ministerstwo Obrony Narodowej.

Resort poinformował, że w województwie podkarpackim pracuje 99 żołnierzy, którzy wykorzystują sprzęt wojskowy, w tym: zestawy niskopodwoziowe (wraz z obsługą), pojazdy ciężarowe JELCZ, transporter pływający (PTS) oraz koparko-ładowarki i spycharko-ładowarki.

Ponadto – jak dodało MON – do umacniania wałów przeciwpowodziowych wykorzystywane są także 2 śmigłowce Mi-17 z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, a dodatkowo na wyposażeniu żołnierzy jest lekki sprzęt specjalistyczny, piły oraz specjalistyczny sprzęt inżynieryjny.

W akcji uczestniczą m. in. żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, 3. Batalionu Inżynieryjnego, 16. Batalionu Saperów oraz Jednostki Wojskowej Komandosów.

MON poinformował, że w województwie małopolskim, w gminie Szczucin poszkodowanym pomaga łącznie 200 żołnierzy z 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (4 rotacje po 50 żołnierzy) oraz żołnierze zawodowi. Resort podkreślił, że do usuwania skutków powodzi wojsko wykorzystuje m.in. 4 pojazdy ciężarowe JELCZ, 2 agregaty prądotwórcze, zestaw oświetleniowy, transporter, piły i sprzęt lekki specjalistyczny oraz inny niezbędny sprzęt.

Z kolei w województwie lubelskim pracuje obecnie – zgodnie z komunikatem resortu – 31 żołnierzy, którzy wykorzystują specjalistyczny sprzęt inżynieryjny. Na miejscu pomoc niosą żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uruchomiono także mobilizację w 131. batalionie lekkiej piechoty z 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

„Przedstawiciele Wojska Polskiego uczestniczą w posiedzeniach wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego i na bieżąco dostosowują liczbę żołnierzy oraz sprzętu wykorzystywanego do pomocy na zalanych terenach” – podał resort.

PAP/RIRM

drukuj