fot. mon.gov.pl

MON dziękuje żołnierzom za pomoc w usuwaniu skutków nawałnicach

Ministerstwo obrony narodowej dziękuje żołnierzom za pomoc w usuwaniu skutków sierpniowej nawałnicy. Przy wsparciu naszej armii pomoc do poszkodowanych dotarła bardzo szybko. Dzięki wojskowym udało się udrożnić rzeki i zapobiec powodziom i podtopieniom.

Noc z 11 na 12 sierpnia na długo zostanie w pamięci mieszkańców województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego. To one najbardziej ucierpiały w wyniku nocnej nawałnicy. Żywioł spowodował ogromne zniszczenia. Wielu ludzi wichura pozbawia dachów nad głową. Zniszczyła także budynki gospodarcze.

Na pomoc poszkodowanym pospieszyło wojsko. Dziś żołnierzom w siedzibie  2. Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu dziękował wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.

– Kiedy trzeba było udrażniać rzeki, odgruzowywać zniszczone domy, kiedy potrzeba było żywności, wody, czy prądu. Polskie Wojsko było z polskim społeczeństwem. Było z tymi, którzy w tych tragicznych dniach zostali najbardziej poszkodowani – zaznaczył Bartosz Kownacki.

Przez pierwsze dwa tygodnie wojsko działało na terenie pięciu powiatów – żnińskiego, nakielskiego, sępoleńskiego, tucholskiego oraz bydgoskiego.

– To przede wszystkim udrożnienie dwóch rzek, które zaczęły poważnie zagrażać w wyniku wielkich opadów deszczu. Również w tym czasie, kiedy się skumulowały po nawałnicy oraz usuwanie dużych drzew, które powyrywały część asfaltu. Służby starostów nie były w stanie sobie z tym poradzić. To umożliwiło szybką przejezdność tych dróg oraz bezpieczeństwo, które starostowie zabezpieczyli – przypomniał Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Żołnierze nadal pomagają poszkodowanym, m.in. transportując do województwa materiały budowlane przekazywane przez firmy z różnych części Polski.

 

TVTrwamNews/RIRM

drukuj