Rosja planuje dwa testy nowej rakiety międzykontynentalnej

Ministerstwo obrony Rosji zamierza do końca roku przeprowadzić na kosmodromie w Plesiecku w obwodzie archangielskim dwa próbne starty nowej międzykontynentalnej rakiety balistycznej na paliwo ciekłe RS-28 Sarmat – poinformował we wtorek dziennik „Kommiersant”.

Według cytowanych przez niego źródeł bliskich resortu obrony i branży rakietowej, udało się przezwyciężyć powodujące odkładanie dotychczasowych prób problemy techniczne, które dotyczyły zarówno samej rakiety, jak i jej podziemnego silosu startowego.

„Zasadniczym celem będzie sprawdzenie funkcjonowania systemów rakiety w chwili opuszczania silosu i włączenie napędu pierwszego stopnia Sarmata z jego pracą przez około pięć sekund” – powiedział rozmówca „Kommiersanta”.

W razie pozytywnego wyniku próby zostanie ona przed końcem roku powtórzona.

Sarmat (oznaczenie zachodnie SS-X-30 Satan 2) ma być następcą znajdującego się obecnie na uzbrojeniu najpotężniejszego rosyjskiego międzykontynentalnego pocisku balistycznego RS-20W Wojewoda (oznaczenie zachodnie SS-18 Satan Mod 6). Ma przenosić do 10 niezależnie naprowadzanych głowic nuklearnych lub też hiperdźwiękowe głowice bojowe o dużej celności Ju-71 do niszczenia obiektów strategicznych przy pomocy energii kinetycznej, a nie wybuchu jądrowego.

Jak relacjonuje „Kommiersant”, w ministerstwie obrony mówi się, że rakiety Sarmat powinny zostać wprowadzone na uzbrojenie w latach 2019-2020. Ich użytkownikami mają być dwie dywizje strategicznych wojsk rakietowych, stacjonujące w Kraju Krasnojarskim i w obwodzie orenburskim.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl