fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Będzie złagodzenie sankcji wobec Rosji?

W Unii Europejskiej narasta sprzeciw wobec sankcji na Rosję. Tak wywiadzie dla niemieckiego dziennika Tagesspiegel – mówi szef  niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier.

Zdaniem ministra spraw zagranicznych Niemiec izolacja Rosji nie jest dobrą polityką. Z jednej strony Rosja jest odpowiedzialna za aneksję Krymu i destabilizację wschodniej Ukrainy jednak z drugiej strony przyczyniła się do rozwiązania konfliktu z Iranem.

– Każdy, kto zachował przynajmniej odrobinę realizmu, musi przyznać, że Rosja jest nam potrzebna do rozwiązania wielkich międzynarodowych kryzysów. W przypadku Syrii jest to „niepodważalną oczywistością”, a w przypadku Libii włączenie Rosji też będzie zapewne konieczne – powiedział Frank-Walter Steinmeier, szef MSZ Niemiec.

W 2014 roku Unia Europejska wprowadziła sankcje gospodarcze wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodniej Ukrainie. Od tego czasu największe rosyjskie banki i firmy naftowe mają ograniczony dostęp do rynków kapitałowych.

Sankcje obejmują też zakaz sprzedaży Rosjanom zaawansowanych technologii, w tym związanych z wydobyciem ropy ze złóż arktycznych, a także sprzętu podwójnego zastosowania, wykorzystywanego do celów cywilnych i wojskowych. Restrykcje obejmują też embargo na dostawy broni. Sankcje były kilkakrotnie przedłużane. Ostatnio w końcu zeszłego roku na kolejne sześć miesięcy.


TV Trwam News/RIRM

drukuj