fot. PAP/EPA

Rosja oskarża Niemcy o pomoc A. Nawalnemu w zrealizowaniu antyputinowskiego filmu

Według informacji portalu Spiegel.de, Rosja oficjalnie skarżyła się, że Niemcy pomogły Aleksiejowi Nawalnemu w zrealizowaniu jego antyputinowskiego filmu. Po opublikowaniu wideo przez rosyjskiego opozycjonistę, Rosja kanałami dyplomatycznymi skierowała poważne zarzuty pod adresem niemieckiego rządu.

Według informacji Spiegel.de, ambasador Rosji Siergiej Juriewicz Nieczajew złożył 16 lutego wizytę w MSZ. Na spotkaniu twierdził, że Aleksiej Nawalny mógł wyprodukować film o zarzutach korupcyjnych wobec prezydenta Rosji Władimira Putina tylko przy pomocy rządu Niemiec. Berlin stał się w ten sposób wspólnikiem krytyka Kremla.

„Wysłannik rządu skarżył się sekretarzowi stanu Miguelowi Bergerowi, że niemieckie władze umożliwiły Nawalnemu podróż do Drezna po leczeniu w berlińskiej (klinice) Charité w grudniu 2020 roku. Tam krytyk Kremla kręcił nagrania przed blokiem, w którym Putin mieszkał jako agent KGB w czasach NRD” – pisze w sobotę Spiegel.de

Wysłannik Moskwy skrytykował także niemiecki rząd za udostępnienie Aleksiejowi Nawalemu archiwum akt Stasi, w którym przeglądał akta Putina.

W prawie dwugodzinnym wideo „Pałac dla Putina” Aleksiej Nawalny przedstawia zarzuty korupcji wobec prezydenta Rosji. Chodzi o nieruchomość nad Morzem Czarnym, która podobno kosztowała około miliarda euro i której właścicielem wg opozycjonistów jest Władimir Putin. Film na YouTube ma ponad 115 milionów wyświetleń.

Spiegel.de pisze, że „z punktu widzenia rządu federalnego zarzuty Moskwy wobec Berlina są bezpodstawne”.

„Po ataku na Aleksieja Nawalnego w Rosji 20 sierpnia został on przewieziony do Niemiec, gdzie był leczony w berlińskiej Charité. Po wyjściu ze szpitala dochodził do zdrowia przez kilka tygodni w Niemczech” – dodaje.

Aleksiej Nawalny obwinia za atak rosyjskie tajne służby FSB. Według ustaleń m.in. Spiegel.de, co najmniej ośmiu agentów FSB było zaangażowanych w próbę otrucia Aleksieja Nawalnego.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl