fot. twitter.com/MinSrodowiska

Ministerstwo Środowiska: zakończyła się konferencja naukowa dot. odnawialnych źródeł energii

W Ministerstwie Środowiska odbyła się w piątek konferencja naukowa poświęcona odnawialnym źródłom energii. Przedstawiciele resortu środowiska oraz zaproszeni goście mówili na temat potencjału i możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł. Patronat medialny nad konferencją objęły: Radio Maryja i TV Trwam.

Minister środowiska prof. Jan Szyszko zaznaczył, że dzięki nim tereny wiejskie mogłyby się stać całkowicie samowystarczalne pod względem energetycznym. Szef resortu środowiska wskazał też na znaczenie energii geotermalnej.

Nie ulega wątpliwości, że szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie jest sieć ciepłownicza, priorytetem musi być energia geotermalna. To jest wielka szansa dla Polski i wielki potencjał – mówił minister.

Prof. Jan Szyszko odniósł się do przykładu toruńskiej geotermii, wskazując, że jest ona „priorytetem Ministerstwa Środowiska”.

– Potencjał geotermii toruńskiej jest jednym z rekordów świata. Można tam pozyskiwać maksymalnie ponad 1000 ton wody o temperaturze powyżej 60 st. C. W tej chwili geotermia jest priorytetem Ministerstwa Środowiska. Obecnie podpisujemy umowy na otwory badawcze, jak również realizujemy te inwestycje, które zostały rozpoczęte. Z tego, co wiem, geotermia toruńska będzie kontynuowana – powiedział prof. Jan Szyszko.

Dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR zwrócił uwagę, że realizacja inwestycji została przesunięta o wiele lat przez działania rządu PO–PSL oraz dlatego, że właścicielem linii przesyłowych w Toruniu była francuska firma EDF. Wskazał też na cele inwestycji.

Może kogoś dziwić, dlaczego my to robimy. Po prostu żeby pokazać, że Polska jest piękna, że Polska jest bogata i żeby Polacy jej nie sprzedawali. Zaczęliśmy to robić właśnie wtedy, gdy była taka polityka, nazywam to, „pijaka” – wszystko wysprzedać z domu. I dlatego to zrobiliśmy – zaznaczył o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Konferencje nt. odnawialnych źródeł energii zorganizowało Ministerstwo Środowiska. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

RIRM

RIRM

drukuj