Zawiadomiono prokuraturę ws. zaniechania odstrzału dzików

Nastąpiły pewne zaniechania w zakresie likwidacji afrykańskiego pomoru świń (ASF). Ministerstwo Środowiska skieruje do prokuratury okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w tej sprawie – poinformował szef resortu Jan Szyszko.

Według ministra w związku z ASF należało przeprowadzić odstrzał dzików.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w tej sprawie dotyczy zaniechania działań, przewidzianych przez prawo jako reakcja na zagrożenie epidemią. Zawiadomienie ma być złożone dzisiaj i nie będzie w nim wskazany potencjalny sprawca przestępstwa. MŚ opisze jedynie na czym, zdaniem resortu, polegało przestępstwo.

Jak przypomniał Szyszko, informacja o zbliżaniu się wirusa ASF dotarła do Polski w 2013 r., a pierwszego martwego dzika, u którego stwierdzono wirusa, znaleziono w lutym 2014 r. W województwach leżących przy granicy z Białorusią została wyznaczona strefa buforowa, co sprawiło, że odstrzał dzików niemal całkowicie zanikł – tłumaczył. Konsekwencją rozwoju populacji dzików były straty w uprawach rolnych.

Na konferencji przypomniano, że 25 lutego weszło w życie rozporządzenie ministra rolnictwa w sprawie odstrzałów dzików. Przewiduje ono docelowo zmniejszenie populacji tych zwierząt tak, by na kilometrze kwadratowym powierzchni znajdowało się najwyżej 0,5 osobnika. Według naukowców takie zgęszczenie pozwoli zahamować rozprzestrzeniania się ASF. Sanitarny odstrzał ma być wykonywany wzdłuż granicy z Białorusią i Ukrainą.

Do tej pory w Polsce stwierdzono 86 przypadków ASF u dzików (ostatni pod koniec lutego br.) i trzy ogniska u świń (łącznie dotyczyło to 16 sztuk trzody), wszystkie znajdowały się w pasie 25 km od granicy z Białorusią. Choroba jest śmiertelna dla świń domowych i dzików, nie jest groźna dla ludzi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl