Podpisano umowy na realizację toruńskiej geotermii

W ministerstwie środowiska podpisano dziś kolejne umowy na realizację i rozwój odnawialnych źródeł energii związanych z wykorzystaniem zasobów geotermalnych. Beneficjentami umowy są Geotermia Toruńska oraz Geotermia Podhalańska.

– Zasoby geotermalne to wielka szansa na to, aby Polska dokonała redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery poprzez zastąpienie tradycyjnych źródeł energii tymi odnawialnymi źródłami energii w postaci geotermii – powiedział minister środowiska prof. Jan Szyszko.  

W ministerstwie środowiska obecny był także Dyrektor Radia Maryja i TV Trwam, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Panie ministrze, naprawdę wielkie dzięki za Pana wytrwałość i za to, że Pan nie dyskryminuje ludzi. Bo (…) to, co się stało dziesięć lat temu (cofnięcie dofinansowania – red.) to była jawna dyskryminacja i trzeba wiedzieć, że (…) o dziesięć lat jesteśmy spóźnieni – wskazał założyciel i Dyrektor Radia Maryja.

O. Tadeusz Rydzyk CSsR przybliżył też genezę powstania toruńskiego przedsięwzięcia. To ludzie mówili nam o geotermii – zaznaczył.

– Tak jak Radio Maryja, TV Trwam, inne dzieła – one wyrastają, powiedziałbym, z narodu. Ludzie mają pragnienia, a my tylko to wykonujemy, co nam ludzie powiedzą. O geotermii mówili nam ludzie. Tu muszę przypomnieć pana prof. Juliana Sokołowskiego, który 52 lata badał złoża Polski. Z profesorami z Krakowa – profesorowie Sokołowski, Zimny – przyjeżdżali, mówili, a ja nie dowierzałem. Ale przekonali – powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

O. Jan Król CSsR, prezes zarządu Geotermii Toruń spółka z.o.o., przypomniał, że wcześniejsza dotacja na geotermię została cofnięta, gdy do władzy doszła koalicja PO-PSL.

– Chciałem bardzo serdecznie podziękować za to, że mogliśmy tę umowę podpisać, ale pamiętam, że 10 lat temu też podpisaliśmy umowę i przynajmniej my bardzo cieszyliśmy się z tego. (…) Ale niestety cieszyliśmy się krótko, ponieważ w ciągu pół roku dotację nam cofnięto. Mam nadzieję, że tym razem będzie inaczej. Dotację cofnięto, ale odwierty zrobiliśmy. I gdyby nie tamta decyzja, tamtego rządu, to dzisiaj ciepłownia w Toruniu już pewnie by funkcjonowała – mówił o. Jan Król CSsR.

– Potem wiele lat toczyliśmy proces z Narodowym Funduszem i zostało potwierdzone przez sąd, że dotacja została nam odebrana bezprawnie ze względów politycznych, a nie merytorycznych – dodała Lidia Kochanowicz–Mańk, członek Zarządu, dyrektor finansowa Fundacji „Lux Veritatis”.

Zasoby w Toruniu, jeżeli chodzi o wody geotermalne, są bardzo znaczące – podkreślała Lidia Kochanowicz–Mańk.

– Dzisiaj rozpoczynamy budowę inwestycji, budowę ciepłowni, która daje 25 MW ciepła! 25 MW ciepła daje nam jeden odwiert w Toruniu – powiedziała dyrektor finansowa Fundacji „Lux Veritatis.

TV Trwam News/RIRM

drukuj