fot. PAP/Tytus Żmijewski

Toruń: uroczystości z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii

W piątek swoje święto obchodziły wojska rakietowe i artyleryjskie. Przy tej okazji w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu odbył się uroczysty apel z udziałem wiceministra obrony narodowej Wojciecha Skurkiewicza.

Toruń to kolebka polskiej artylerii. To jej stolica – napisał w liście minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Tu można poczuć wojskowego ducha i przypomnieć sobie, że artyleria była nazywana bogiem wojny, któremu zawsze służyli ludzie z powołaniem – napisał minister Mariusz Błaszczak.

Zanim wojska zmechanizowane ruszą do ataku, przygotowanie musi przeprowadzić artyleria. To bardzo ważne ogniwo wspierające działania pododdziałów ogólnowojskowych – powiedział komendant garnizonu Toruń mjr Ireneusz Bandura.

– Artyleria charakteryzuje się naprawdę bardzo nowoczesnym sprzętem. Wszystkie programy modernizacyjne w artylerii zostały wprowadzone i są realizowane na bieżąco. To właśnie wojska rakietowe i artyleria przygotowują atak, bądź obronę naszego kraju do działania wojsk ogólnowojskowych – wskazał mjr Ireneusz Bandura.

Za proces szkolenia oficerów wojsk rakietowych i artylerii odpowiada Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. To ważna jednostka, bo jedyna w Polsce – zaznaczył komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia płk Remigiusz Zieliński.

– Realizujemy zadania szkolenia na każdy rodzaj sprzętu artyleryjskiego, jaki występuje w uzbrojeniu Wojska Polskiego i jednocześnie szkolimy również inne specjalności, które wykorzystywane są w artylerii – powiedział płk Remigiusz Zieliński.

Ten rok dla polskiej artylerii był rokiem wyjątkowym. Wszystko ze względu na podjęte działania – wskazał szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Zenon Wiśniewski.

– To jest wprowadzenie szeregu egzemplarzy nowego sprzętu – pododdziałów wyposażonych w haubice Krab, moździerze Rak. To jest na razie utworzenie i realizacja procesu tworzenia pułku przeciwpancernego w Suwałkach. To jest rozpoczęcie procesu formowania pułku artylerii w 18. dywizji – mówił płk Zenon Wiśniewski.

Bez wsparcia Ministerstwa Obrony Narodowej te działania byłyby niemożliwe.

– Ministerstwo Obrony Narodowej robi naprawdę wiele, żeby wspierać ten rodzaj wojsk. Dzisiaj, wspólnie z rodzimym polskim przemysłem zbrojeniowym, bardzo mocno wspieramy wojska i artylerię tak, żeby nowoczesny sprzęt trafiał na wyposażenie tych jednostek – podkreślił wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Na poligonie szkoleniowym, w dniu Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii, odbył się uroczysty apel. Zwieńczył go pokaz dynamiczny wyrzutni rakietowych, armatohaubic KRAB oraz moździerzy samobieżnych RAK.

TV Trwam News

drukuj