Toruń: Rodzina Radia Maryja spotkała się na X Dziękczynieniu w Rodzinie

W sobotę w Toruniu odbyło się X Dziękczynienie w Rodzinie. Na święto Rodziny Radia Maryja licznie przybyli pielgrzymi z całej Polski i z zagranicy. Obecni byli też przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych i europosłowie.

Głównym punktem uroczystości była Eucharystia w Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Podczas Mszy św. odsłonięto tablicę poświęconą ofiarom Wołynia. Wokół świątyni przeszła też procesja różańcowa.

 

Uroczystej Eucharystii w maryjnym sanktuarium przewodniczył ks. bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej. W homilii nawiązał do kolejnej rocznicy niemieckiej agresji na Polskę. Najpierw 1 września, a później agresja sowiecka na Polskę pokazały, że wolność nie jest dana raz na zawsze – podkreślił ks. Biskup.

– Dziś dar wolności również wymaga nie tylko przyjęcia, ale troski, modlitwy i odwagi. Dlatego pamiętamy przede wszystkim o modlitwie w intencji pokoju dla nas, ale też dla całego świata. Moi drodzy, gromadzimy się tutaj, aby uświadomić sobie po raz kolejny, jak ważne jest przekazanie młodemu pokoleniu miłości do Ojczyzny i wiary – powiedział ordynariusz toruński.

Ks. bp Wiesław Śmigiel dziękował także za Radio Maryja i wszystkie dzieła, które przy nim wyrosły. W tym kontekście zauważył, że nie byłoby ich, gdyby nie wspólnota wiary, nadziei i miłości.

– Przyjmujemy ten dar z wdzięcznością, ale też zdajemy sobie sprawę, że dar to zadanie. I dzisiaj jesteśmy tutaj, żeby modlić się w intencji wspólnoty Radia Maryja – było coraz lepsze, bo każde dzieło, które tworzą ludzie, może być doskonalsze. Aby było przepełnione wiarą, nadzieją, miłością – nawet do tych, którzy są nieprzychylni. Każdą przeciwność, nawet największą, można pokonać tylko dobrem i modlitwą – wskazał ks. bp. Wiesław Śmigiel.

Podczas Mszy św. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci ofiar rzezi wołyńskiej. Głos zabrał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

– Rzeź wołyńska to tylko właściwie nazwa wszystkich rzezi. Było ich wiele. Tak, jak Katyń. Mówimy „Katyń”, a myślimy o wszystkich pomordowanych – zwrócił uwagę o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Tablicę ufundowało Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów we Wrocławiu. Tablicę odsłonił prezes Stowarzyszenia Szczepan Siekierka, który jako 17-letni chłopiec był świadkiem rzezi wołyńskiej.

– Obciążamy tylko zbrodniarzy – tych, co dokonali mordów i jeszcze tych, co się dzisiaj utożsamiają, a takich nie brakuje. I tutaj też musimy być realistami, musimy oddzielić tych, co sprzyjają, ale oczywiście próbować nawracać mentalność ludzi, przepraszam, „zwichniętych”, nieznających absolutnie historii, faktów – mówił Szczepan Siekierka.

Nie zabrakło także podziękowań dla osób skupionych wokół katolickiej rozgłośni. O. Dariusz Paszyński CSsR, wikariusz Prowincjała Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela dziękował osobom posługującym w rozgłośni za odwagę w głoszeniu prawdy.

– Radio Maryja dzięki temu, że głosi prawdę, prowadzi do prawdy, poszukuje prawdy – zdobywa zaufanie tak wielu ludzi. I prawda, można powiedzieć, jest tą więzią, która sprawia, że ta Rodzina Radia Maryja trwa i ciągle się powiększa. Dlatego bardzo dziękuję za odwagę głoszenia prawdy – powiedział o. Dariusz Paszyński CSsR.

O. Tadeusz Rydzyk CSsR, wyraził wdzięczność za nieustanne wspieranie katolickiej rozgłośni oraz TV Trwam. Redemptorysta przypomniał także o kolejnej inicjatywie: budowie Muzeum Historii Polski – Pamięć i Tożsamość. Placówka powstała dzięki podpisaniu umowy miedzy Fundacją Lux Veritatis a resortem kultury.

– To jest muzeum historii Polski – tak, jak Polskę widział Jan Paweł II: od chrztu do Jana Pawła II. Będzie zrobione w tym stylu co Muzeum Powstania Warszawskiego, a więc (będzie) bardzo dobre i pociągające. I będzie ciągła nauka. A będą przychodziły dzieci, młodzież i w sposób pogodny będą poznawali Polskę katolicką, bohaterską, piękną – tłumaczył założyciel i Dyrektor Radia Maryja.

Choć muzeum nie ma jeszcze swojego budynku, ofiarowano już pierwsze eksponaty. Wśród nich jest obraz malowany na miedzi z I poł. XVII w.

O. Jan Król, redemptorysta posługujący w Radiu Maryja, zachęcał do dzielenia się kolejnymi pamiątkami pokazującymi polską historię i tradycję.

– Dziękujemy za te dary, które już otrzymaliśmy i czekamy na następne, bo mimo zastosowania najnowocześniejszych technologii, konkretne eksponaty w muzeum są bardzo potrzebne i wskazane. Jeżeli Państwo coś mają – jakieś odznaczenie z dawnych czasów, z czasów wojny, to właśnie się do muzeum przyda – apelował o. Jan Król CSsR.  

Swoje słowo do obecnych na X Dziękczynieniu w Rodzinie skierował prezydent Torunia Michał Zaleski.

– Każde Dziękczynienie w Rodzinie zachęca nas do umacniania w ojczyźnie wdzięczności oraz poszanowania tego, co najpiękniejsze – miłości rodzinnej, a to są sprawy, które czcimy z oczywistych powodów także w kopernikańskim i historycznym Toruniu – zaznaczył Michał Zaleski.

Na uczestników sobotniego Dziękczynienia czekały koncerty i konkursy z nagrodami. Przed zgromadzonymi zaprezentował się m.in. Zespół Pieśni i Tańca im. Stanisława Hadyny „Śląsk”. Organizatorzy przygotowali również bogatą ofertę kulinarną, w tym żywność ekologiczną. Na najmłodszych czekał sportowy plac zabaw.

Wiele atrakcji i ścieżek edukacyjnych w temacie bezpieczeństwa przygotowała Państwowa Straż Pożarna.

– Straż Pożarna chce się przydać w każdej dziedzinie swojej szerokiej gamy ratowniczej. Chce pokazać sprzęt, który posiada, chce pokazać umiejętności interwencyjne strażaków. No i przede wszystkim dużo doradzić ludziom, żeby umieli się w odpowiedni sposób zabezpieczyć, korzystać z pełnego pakietu ochrony przeciwpożarowej, jakim dysponujemy w państwie, czyli praw i obowiązków, które na nich ciążą – mówił mł. bryg. Maciej Krzemkowski z komendy wojewódzkiej PSP w Toruniu.

Stanęło też „Miasteczko zdrowia”. W specjalnych punktach można było skorzystać z bezpłatnych konsultacji z zakresu m.in. onkologii, kardiologii i diabetologii.

Swoje stanowisko miał także ZUS. Pracownicy zakładu odpowiadali na pytania dotyczące rent i emerytur. Porad udzielała m.in. Bożena Maria Wankiewicz z Zakładu Ubezpieczeń w Toruniu.

– Sporo osób pytało o emerytury. Cieszą się, że w tej chwili na te emerytury można przejść po obniżonym wieku, czyli 60 lat – kobieta i 65 lat – mężczyzna. Pytano również o socjalne renty dla dzieci. Mogliśmy tutaj pomóc, wytłumaczyć – wyjaśniła Bożena Maria Wankiewicz.

Honorowy patronat nad Dziękczynieniem w Rodzinie objęli Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski i ks. bp Wiesław Śmigiel z Torunia. Partnerem wydarzenia była Fundacja PZU.

Transmisje sobotnich uroczystości przeprowadziły Radio Maryja i Telewizja Trwam. Kolejne, XI Dziękczynienie w Rodzinie już za rok.

RIRM

drukuj