Polacy obchodzili 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej

W całej Polsce, a szczególnie w Tczewie i na Westerplatte, obchodziliśmy w sobotę 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda apelował o budowanie silnego państwa, które nie będzie wewnętrznie skłócone, a premier Mateusz Morawiecki wzywał do jedności w 100. Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody rocznicy pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte rozpoczęły się dźwiękiem syren o 4.45. To właśnie o tej godzinie 1 września 1939 r. niemiecki pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał polską składnicę wojskową na półwyspie w Gdańsku.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w przemówieniu, że w pierwszych chwilach po wybuchu wojny broniące się Westerplatte dawało nadzieję Polakom na obronę naszego kraju.  Dawało ją wtedy i daje dziś – że w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa potrafimy być razem, potrafimy się zjednoczyć – dodał szef rządu. Apelował też do wszystkich rodaków, także do opozycji, by takie miejsca jak to – były miejscami zgody.

– Tak jak w Boże Narodzenie odchodzą w niepamięć wszystkie waśnie w rodzinnych domach, tak samo w najważniejsze dni powinniśmy być zjednoczeni. A właśnie takim szczególnym dniem przed nami jest dzień 11 listopada – stulecie odzyskania niepodległości. Dlatego w ten święty, wielki dzień dla całego narodu polskiego, dla całej Rzeczpospolitej, bądźmy razem, pójdźmy razem w jednym marszu niepodległości. Jestem pewien, że ci, którzy tutaj na tej ziemi walczyli o naszą niepodległość, pragnęliby właśnie tego – podkreślił Mateusz Morawiecki. 

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Tczewie przypomniał, że to miasto obok Westerplatte i Wielunia jest szczególnie ważne z punktu widzenia 1 września. To tu po sygnale od celników i kolejarzy, polscy żołnierze wysadzili most, którym Niemcy chcieli przepchnąć swoje oddziały do Prus Wschodnich z Rzeszy i od tamtej strony zaatakować Polskę.

Najprawdopodobniej w odwecie Niemcy zaatakowali budynki dworcowe i posterunki celne, w których zginęło 14 polskich kolejarzy, dwóch członków ich rodzin i pięciu celników.

– To wielka historia. Dziękuję, że tutaj w Tczewie i w Szymankowie o niej pamiętacie. Dziękuję, że czcicie pamięć tamtych bohaterów. Pochylamy dzisiaj wszyscy przed nimi czoła mówiąc: „nigdy więcej wojny”. Polska jest po obydwu stronach tego mostu. Wtedy po drugiej stronie było wolne miasto Gdańsk. Ale nigdy więcej rozdarcia Rzeczypospolitej. I zaklinam nas wszystkich, ale przede wszystkim młode pokolenie, by taką politykę prowadzić. By tak prowadzić Polskie sprawy i tak nimi zarządzać, aby nigdy więcej zagrożenie nie spłynęło na naszą Rzeczpospolitą – akcentował prezydent Andrzej Duda.

Pamięć pierwszych cywilnych ofiar wojny uczczono też w Wieluniu. Niemcy zbombardowały to miasto, mimo, że nie stacjonowały tam żadne jednostki Wojska Polskiego; według różnych źródeł w wyniku ataku Luftwaffe zginęło od 1200 do ponad 2 tys. osób.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl