Prezes SO: sędzia, która kierowała autem w stanie nietrzeźwości, została zawieszona w czynnościach

Sędzia Małgorzata J., która prawdopodobnie kierowała autem w stanie nietrzeźwości, zastała na miesiąc zawieszona w wykonywaniu swoich czynności – poinformował w piątek prezes Sądu Okręgowego w Szczecinie Maciej Strączyński.

Kobieta została także odwołana z funkcji przewodniczącej 13. Wydział Gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego.

„Materiały z Prokuratury Krajowej zostały przekazana do Sądu Okręgowego w czwartek, w związku z tym tego samego dnia prezes Sądu Rejonowego w Szczecinie zarządził natychmiastową przerwę w czynnościach pani sędzi, której dotyczyło zdarzenie drogowe związane z prowadzeniem samochodu prawdopodobnie pod wpływem alkoholu” – podkreślił podczas konferencji prasowej sędzia Maciej Strączyński.

Jak wyjaśnił, taka przerwa może być określona przez prezesa sądu, w którym sędzia orzeka, na okres do 1 miesiąca.

„Następnie sprawę przekazuje się sądowi dyscyplinarnemu, który podejmuje decyzję w sprawie, czy sędzia dalej ma być zawieszona w czynnościach, czy też nie, bo przerwa zarządzona przez prezesa ma charakter wyłącznie prowizoryczny” – dodał.

Prezes sądu poinformował, że w piątek zwołał w trybie pilnym posiedzenie Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie, po którym podjął decyzję o odwołaniu Małgorzaty J. z funkcji Przewodniczącej 13 Wydziału Gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego.

„Sprawa niezależnie od toczącego się postępowania w Prokuraturze Krajowej została przekazana rzecznikowi dyscyplinarnemu przy Sądzie Okręgowym w Szczecinie, dlatego że w przypadku tego typu czynu, niezależnie od postępowania karnego, prowadzone jest postępowanie dyscyplinarne, które toczy się równolegle złożenia do wniosku o uchyleniu immunitetu” – zaznaczył Maciej Strączyński.

Sędzia Małgorzata J. 20 października br. została zatrzymana przez policję pod zarzutem prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Kobieta miała spowodować kolejno dwie kolizje drogowe. Sędzia od czerwca br. jest nieprzerwanie na zwolnieniu lekarskim, obecnie przebywa w szpitalu.

Za kierowanie autem w stanie nietrzeźwości grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl