fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

MEN: Obowiązkowe egzaminy zawodowe po zakończeniu cyklu nauki

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada obowiązkowe egzaminy zawodowe po zakończeniu cyklu nauki.  Na Kongresie Powiatów „Dobry Zawód” przedstawiono szereg zmian dla uczniów szkół branżowych i technicznych oraz dla nauczycieli.

W spotkaniu udział wzięła szefowa resortu edukacji Anna Zalewska. Obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych, nauczyciele i uczniowie szkół zawodowych.

Minister Anna Zalewska mówiła m.in. na temat zmian w egzaminach.

– Po pierwsze – obowiązek przystąpienia dla uczniów do egzaminu zawodowego po każdej kwalifikacji. Przystąpienie do egzaminu warunkiem ukończenia szkoły lub promocji do następnej klasy. Przystąpienie, a nie zdanie egzaminu, bo często jest tak, że nauczyciele zwyczajnie odradzają przystąpienia do egzaminu. Pieniądze zostały wydane, szkoła ukończona, a pracodawca mówi: „Ale ty przecież nic nie umiesz. Idź kończyć kolejne kursy” – powiedziała Anna Zalewska.

Od 2020 r. część pisemna egzaminu zawodowego będzie przeprowadzana on-line, a w części praktycznej w wybranych kwalifikacjach zadania egzaminacyjne będą jawne.

Jak poinformowała minister Anna Zalewska zmiany będą dotyczyły także egzaminów czeladniczych w rzemiośle. Resort chce, by uczeń przystępował w części pisemnej do egzaminu przeprowadzanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w szkole.

Praktyczna część egzaminu odbywałaby się przed komisją izb rzemieślniczych z udziałem egzaminatora OKE.

RIRM

drukuj