fot. flickr.com

Jest Grupa Robocza ws. Ryzyka Walutowych Kredytów Mieszkaniowych

Komitet Stabilności Finansowej powołał Grupę Roboczą ds. Ryzyka Walutowych Kredytów Mieszkaniowych. W jej skład wejdą przedstawiciele instytucji reprezentowanych w KSF – poinformował NBP. To inicjatywa prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Grupa ma opracować projekt rekomendacji. Chodzi o zakres rozwiązań zmierzających do restrukturyzacji portfela tych kredytów walutowych.

Miałoby to się odbyć na zasadzie dobrowolnego porozumienia pomiędzy bankami i ich klientami. Sama rekomendacja ma zakładać rozłożenie w czasie procesu restrukturyzacji i służyć zachowaniu stabilności krajowego systemu finansowego.

Polska jest niemal jedynym krajem gdzie problem kredytów walutowych wciąż jest nierozwiązany, a czas gra na niekorzyść – powiedział poseł Janusz Szewczak, wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów.

– Działać należy, natomiast sytuacja jest bardzo poważna, bo te środowiska zapowiadają jakąś formę niepłacenia tych rat kredytowych, a stabilność systemu bankowego jest, oczywiście, bardzo istotna. Tylko o niej trzeba było myśleć wtedy, kiedy banki zaczynały udzielać tego typu „toksycznych” produktów. Już wówczas było wiadomo, że nie wolno sprzedawać czegoś, czego się nie ma. Gdyby właściciel hurtowni butów sprzedawał buty, których nie posiada, pewnie znalazłby się dość szybko za kratkami, a na pewno poniósłby konsekwencje finansowe. Zobaczymy, jak będzie się rozwijać ta sytuacja, ale czas nie pracuje na naszą korzyść. Oby nie okazało się, że jakieś fakty, które się wydarzą, będą dyktować to, co już dawno należało załatwić – mówił Janusz Szewczak.

Rozwiązania powinny uwzględniać zakres instrumentów będących w dyspozycji poszczególnych instytucji  – głosi komunikat. W skład Komitetu Stabilności Finansowej wchodzą prezes NBP, minister finansów, szef KNF i prezes BFG.

RIRM

drukuj