fot. PAP/Marcin Obara

A. Glapiński: niższe koszty kredytu to oszczędność 7 mld złotych

Dzięki obniżce stóp procentowych NBP spadły koszty kredytu, w budżetach gospodarstw domowych i przedsiębiorstw zostanie 7 mld złotych – powiedział w czwartek w Sejmie prezes Narodowego Banku Centralnego Adam Glapiński.

Glapiński mówił w Sejmie o najistotniejszych działaniach banku centralnego w związku z ogłoszeniem stanu pandemii, która była nie tylko zagrożeniem dla zdrowa publicznego, ale także gospodarki.

Glapiński zwrócił uwagę, że działaniem wspierającym polską gospodarkę było w szczególności trzykrotne obniżenie – od marca br. – stóp procentowych, w tym stopy referencyjnej NBP łącznie o 1,4 pkt proc.

„Przełożyło się to na istotne oszczędności dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, w związku z obniżeniem rat od zaciągniętych kredytów i poprawiło zdolność kredytobiorców do obsługi zobowiązań wobec banków” – mówił prezes NBP.

„Dzięki obniżce stóp procentowych rata przeciętnego kredytu mieszkaniowego spadła o około 120 zł. Z tytułu niższych rat kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych oraz kredytu dla przedsiębiorstw, w budżetach gospodarstw domowych i firm zostanie rocznie prawie 7 mld zł” – powiedział.

Do kroków podjętych w związku z tym przez NBP zaliczył m.in. zapewnienie działania niezakłóconego systemu płatniczego, co jest podstawą funkcjonowania gospodarki.

„Po drugie zaopatrywaliśmy Polaków w gotówkę, na którą przejściowo – szczególnie w okresie największej niepewności – było wysokie zapotrzebowanie. Po trzecie, poluzowaliśmy politykę pieniężną przyczyniając się tym samym do poprawy sytuacji finansowej tysięcy przedsiębiorstw i gospodarstw domowych oraz zwiększając szanse polskiej gospodarki na szybki powrót na ścieżkę wzrostu” – mówił Adam Glapiński.

„Ograniczamy przy tym ryzyko spadku inflacji poniżej celu w średnim okresie, co jest naszym nadrzędnym zadaniem” – poinformował szef NBP.

PAP

drukuj