fot. Monika Bilska

Europosłowie PiS: W PE przedstawia się fałszywy obraz sytuacji w Polsce

W Parlamencie Europejskim w Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych odbyła się dziś wymiana poglądów z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Jourovą. Udział w dyskusji wzięli europosłowie EKR: Patryk Jaki, Beata Kempa oraz Jadwiga Wiśniewska.

Europoseł Patryk Jaki zauważył, że jeżeli chodzi o praworządność, to ciągle słyszy w Parlamencie Europejskim, że w Polsce jest źle, natomiast nikt z osób uczestniczących w dyskusji nie potrafi wskazać, na czym to dokładnie polega.

„Jakie konkretnie obowiązują rozwiązania w Polsce, które nie obowiązują w innych krajach Unii Europejskiej?” – pytał Patryk Jaki podczas spotkania.

Jak stwierdził europoseł, na początku Parlament Europejski wskazywał, że łamanie standardów polega na tym, że w Polsce sędziowie są wybierani przez polityków. Okazało się jednak, że w Polsce sędziowie wybierają kolejnych sędziów, podczas gdy w wielu innych państwach europejskich wybierani są oni przez polityków.

„A Państwo nadal twierdzicie, że to w Polsce ich wybór jest upolityczniony, a nie tam” – punktował polski polityk.

Eurodeputowany poruszył też kwestię ustawy dyscyplinującej sędziów.

„Proszę panią komisarz o wskazanie, które konkretnie rozwiązanie w tej ustawie jest złe i nie istnieje w innym państwie Unii Europejskiej” – powiedział europoseł.

Były wiceminister wskazał, że w ustawie przewidywane jest postępowanie dyscyplinarne wobec sędziów za dane przewinienia, podczas gdy w Niemczech za te same przewinienia przewiduje się postępowanie karne.

Beata Kempa pytała komisarz Jourovą, jakie planuje działania w celu walki z dyskryminacją chrześcijan i chrześcijańskich symboli religijnych w Europie.

„W ostatnim roku doszło do około 3 tysięcy takich ataków. To jest około 5 czynów dziennie” – podkreśliła Beata Kempa.

Europoseł dopytywała o mechanizm oceny praworządności w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Poprosiła też o ocenę rządów Francji i działań wobec „żółtych kamizelek” oraz prawników w Paryżu i Lyonie.

Jadwiga Wiśniewska odniosła się do zarzutów łamania praworządności w Polsce.

„Reformy, które przeprowadza polski rząd sprawiają, że w Polsce spada przestępczość, rośnie poczucie bezpieczeństwa, a poziom poparcia dla wprowadzanych w wymiarze sądownictwa zmian pozostaje bardzo wysoki” – podkreśliła eurodeputowana i zwróciła uwagę na wiązanie funduszy z praworządnością.

„Europejski Trybunał Obrachunkowy stawia pytania dotyczące procedury, metod i środków, wedle których praworządność miałaby być oceniana” – stwierdziła.

Polska polityk pytała komisarz Jurovą, w jaki sposób zamierza dążyć do zapewnienia, żeby wolność religijna nie oznaczała porzucania chrześcijańskich wartości, na których zbudowana jest kultura europejska.

„Chodzi chociażby o sytuację z przesuwaniem pomnika św. Jana Pawła II we Francji” – przypomniała Jadwiga Wiśniewska.

Europoseł uczuliła też komisarz na obowiązek walki z tzw. fake newsami.

„Niestety i w tej komisji, nawet podczas tego posiedzenia, powtarzane są szkalujące i nieprawdziwe informacje o sytuacji w Polsce i ludziom prawicy przypisywane są działania im nienależne” – zauważyła polska polityk.

 EKR/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl