fot. fot. PAP/Jakub Kamiński

PiS złoży wniosek do prokuratury ws. willi Jaruzelskiego

Politycy Prawa i Sprawiedliwości złożą wniosek do prokuratury w sprawie willi przy ul. Ikara, w której mieszkał Wojciech Jaruzelski. O zwrot budynku od lat starają się jego prawowici właściciele – rodzina Przedpełskich, zasłużona dla II RP.

Komunistyczny dygnitarz przejął willę w stolicy za niecałe 43 tysiące zł. Ratusz udzielił w tym przypadku specjalnej 93-procentowej bonifikaty.

Poseł Paweł Lisiecki powiedział, że przedstawiciele komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji będą zastanawiać się, czy jest możliwość zajęcia się tą sprawą przez komisję. Zauważył, że w przypadku willi nie było decyzji o zwrocie.

– Będziemy składali sprawę do prokuratury po to, aby tę kwestię wyjaśnić, zwłaszcza w kontekście tego, że miasto stołeczne Warszawa mogłoby zapłacić jeszcze ponad pół miliona złotych osobom, które starają się w tej chwili o zwrot, w związku z czym de facto miasto traciłoby podwójnie – wskazał Paweł Lisiecki.    

Nieruchomość to dwukondygnacyjny budynek o powierzchni 120 m kw. wraz z ogrodem.

Wojciech Jaruzelski wprowadził się do willi w 1973 roku, a w 1979 roku odkupił ją od Skarbu Państwa. Obecnie lokal jest w posiadaniu córki Jaruzelskiego.

RIRM

drukuj