A. Macierewicz: będziemy dążyć do szybkiego zawarcia umów na śmigłowce

To nie strona polska zerwała umowy offsetowe z Francją. Airbus Helicopters nie przedstawił satysfakcjonującej propozycji i dlatego musiało dojść do zakończenia rokowań – powiedział szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

We wtorek Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło rozmowy offsetowe, poinformowało, że „Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej” ws. Caracali. MON i resort rozwoju zabrały dziś głos w tej sprawie.

Minister Antonii Macierewicz zaznaczył na konferencji prasowej, że mimo przedłożenia warunków w sprawie offsetu przy zakupie helikopterów Airbus Helicopters nie przedstawił własnych propozycji.

– W ten sposób Ministerstwo Rozwoju było zmuszone do uznania, że rozmowy zostały zakończone. Jeszcze raz chcę podkreślić, że będziemy dążyli do jak najszybszego rozwiązania tego problemu z punktu widzenia potrzeb polskiej armii i polskiego przemysłu zbrojeniowego. Będziemy dążyć do zawarcia umów, które pozwolą jak najszybciej wyposażyć polską armię w niezbędne helikoptery wielozadaniowe i sprawić, by polski przemysł mógł korzystać z nowych technologii – wskazał Minister Antoni Macierewicz.

Wczoraj Pałac Elizejski podał, że prezydent Francji Francois Hollande odłożył planowaną wizytę w Polsce na skutek fiaska rozmów w sprawie śmigłowców Caracal. Wizytę w Polsce odwołał także minister obrony Francji.

RIRM

drukuj