By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34924036

Polska czeka na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich

Od ośmiu miesięcy ciągnie się sprawa wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Na razie nic nie wskazuje na to, by coś zmieniło się w tej kwestii. Prawo i Sprawiedliwość do swojego kandydata próbuje przekonać senatorów opozycji.

Sejm zarekomendował Bartłomieja Wróblewskiego, posła PiS, na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Decyzję w tej sprawie musi podjąć Senat. Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, Arkadiusz Mularczyk, w tej kwestii optymistą nie jest.

– Serce mówi, że dobrze by było, gdyby sytuacja z Rzecznikiem już się zakończyła. Rozum podpowiada, że może być ciężko – mówił Arkadiusz Mularczyk.

Większość w Senacie ma opozycja. Bartłomiej Wróblewski zapowiadał, że będzie przekonywał senatorów, by zagłosowali za jego kandydaturą.

– Wiemy, że pan Bartłomiej Wróblewski przedkładał propozycję środowiskom opozycyjnym, iż z tego środowiska będzie powołany zastępca. Myślę, że jest to bardzo ciekawa oferta – oznajmił wiceprzewodniczący KRS.

Pomysł mógłby doprowadzić do pewnego rodzaju kompromisu.

– Chcielibyśmy wszyscy, żeby ta sprawa była już zamknięta. Naprawdę mamy w Polsce wiele większych problemów niż wybieranie po raz czwarty czy piąty RPO – podsumował Arkadiusz Mularczyk.

Senat zajmie się sprawą Rzecznika Praw Obywatelskich na posiedzeniu zaplanowanym na 12 maja.

TV Trwam News

drukuj