Raport o Wolności Religijnej na świecie 2021: Ponad 30 proc. ludności doświadcza prześladowań ze względu na wyznawaną wiarę
Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przedstawiło dziś najnowszy raport o wolności religijnej na świecie. Jest to jedyne takie opracowanie przygotowywane przez instytucję katolicką, które bada i analizuje sytuację dotyczącą wolności religijnej we wszystkich 196 krajach świata.
W Raporcie o Wolności Religijnej na świecie 2021 pojawiła się mapa, która pokazuje w zależności od koloru, gdzie na świecie są jakie prześladowania – od najdelikatniejszych po najkrwawsze. Pojawiła się też nowa kategoria: kraj obserwowany, czyli taki, w którym w ostatnim czasie zaczęło się robić niebezpiecznie. Do raportu prowadzono badania w 196 krajach.
– W 62 krajach dochodzi do naruszenia wolności religijnej, czyli ponad 30 proc. ludności cierpi z tego tytułu, że nie może swobodnie korzystać z podstawowego prawa człowieka, jakim jest wolność religijna – mówił ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Raport wskazuje, że 26 proc. z tych państwa cierpi na krwawe prześladowanie z powodów religijnych. 67 proc. ludności świata – 5,2 mld osób – żyje w krajach, w których dochodzi do naruszeń wolności religijnych. Dalej raport mówi, że prześladowania są w 42 proc. krajów afrykańskich. Dokument wyróżnia też kto narusza wolność religijną, a są to przede wszystkim autorytarne rządy, islamski ekstremizm i religijno-etyczny nacjonalizm. W 30 na 196 badanych krajów dokonywano zabójstw na tle religijnym.
Pakistan jest krajem, w który dzieje się wiele złego ze względu na ilość muzułmanów tam mieszkających.
– W Pakistanie mieszka ponad 200 mln ludzi. Ponad 96 proc. z nich jest muzułmanami. Ci jeszcze dzielą się różne grupy. Chrześcijanie to zaledwie 2 proc. – powiedział ks. abp Sebastian Francis Shaw, metropolita Lahore w Pakistanie.
Największe problemy w Pakistanie to porwania dziewcząt, prawo o bluźnierstwie i brak kształcenia. Przyglądając się raportowi, trudno szukać pozytywów.
– Niepokojące, a wręcz zatrważające jest to, choć nie dotyczy to jeszcze Europy, że tylko w 9 krajach odnotowano „lekką poprawę” sytuacji dotyczącej wolności religijnej mieszkańców tych krajów – podsumował dr hab. Przemysław Czarnek, minister edukacji.
Cały zapis raportu jest dostępny [tutaj].
TV Trwam News