fot. https://pixabay.com/

Polityk KO zapowiedział rewizję porozumienia z Amerykanami w sprawie atomu. M. Przydacz: Podważanie kierunku obecnej polityki energetycznej jest działaniem przeciwko naszemu bezpieczeństwu

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Marcin Przydacz, wskazał, że podważanie kierunku obecnej polityki energetycznej jest działaniem przeciwko naszemu bezpieczeństwu i wiarygodności. Prezydencki minister odniósł się do zapowiedzi rewizji porozumienia z Amerykanami w sprawie atomu przez polityka Koalicji Obywatelskiej.

Urszula Zielińska z partii Zielonych w nadchodzących wyborach startuje z listy Koalicji Obywatelskiej. Pytana w mediach o podpisaną z Amerykanami umowę na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, odparła: „Musimy dowiedzieć się, na ile jest zobowiązująca i jakie kary grożą nam za odstąpienie od niej”. Przyznała też, że taki scenariusz jest brany pod uwagę.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Marcin Przydacz, w TV Trwam zauważył, że opozycja dopuszcza, a wręcz planuje rewizję polityki energetycznej. W takie głosy – jak dodał – wsłuchują się Amerykanie.  Tymczasem – jak wskazał prezydencki minister – działania obecnego rządu są podyktowane troską o bezpieczeństwo Polski.

Stawianie na atom to jest bezpieczeństwo energetyczne. Wszyscy ci, którzy dzisiaj podważają ten kierunek, działają przeciwko bezpieczeństwu energetycznemu Polski, ale też przeciwko wiarygodności. Jeżeli ktoś chciałby zmieniać kontrakty z dnia na dzień, to niech się nie dziwi, że w przyszłości dyskusje gospodarcze byłyby dużo trudniejsze. Potrzebujemy stabilnego źródła energii. Energa zielona nie jest wystarczająca. Do tego potrzebna jest energia wykorzystywana z elektrowni atomowych i dobra infrastruktura – powiedział Marcin Przydacz.

Pod koniec września spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała z amerykańskim konsorcjum umowę na zaprojektowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu. Zgodnie z harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok zostanie uruchomiony w 2033 roku.

RIRM

drukuj