fot. https://twitter.com/WeberRafal

Podkarpackie: Huta Stalowa Wola ponownie jest właścicielem cywilnej części huty

Huta Stalowa Wola przejęła – sprzedaną 11 lat temu chińskiej firmie LiuGong – część huty, która tworzyła maszyny budowalne. W przejętych dwóch halach produkowany będzie teraz sprzęt wojskowy. HSW przejęła również 574 dotychczasowych pracowników chińskiej spółki.

Przejęte przez HSW hale stanowić będą pierwszy oddział huty. Jak powiedział we wtorek w hali M16 Jan Szwedo, prezes Huty Stalowa Wola, wszyscy dotychczasowy pracownicy LiuGong od 1 października br. są pracownikami HSW.

Podkreślił, że przejęcie nie byłoby możliwe, gdyby nie „bardzo duże dokapitalizowanie polskiego rządu”.

„Dokapitalizowanie nie tylko na zakup, ale również dostosowanie starej części huty, sprzedanej w 2011 roku, do tego, jak wygląda obecna część huty. (…) Wiele pracy jeszcze przed nami, ale jestem przekonany, że osiągniemy wspólny cel” – powiedział Jan Szwedo, który zaznaczył, że kwota, za jaką HSW stała się ponownie właścicielem części cywilnej, objęta jest tajemnicą handlową.

W trakcie uroczystości odczytany został list wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który podkreślił, że połączenie cywilnej i wojskowej części HSW to „wielki dzień w historii zakładu i miasta”. Lider PiS przypomniał, że w tym roku przypada 85-lecie istnienia HSW i miasta Stalowej Woli.

„7 czerwca tego roku miałem wraz z panem premierem Mateuszem Morawieckim i panem przewodniczącym >>Solidarności<<, Piotrem Dudą, zaszczyt i przyjemność gościć u państwa oraz poinformować o podjęciu decyzji o dokonaniu powyższych zmian strukturalnych, oraz o dokapitalizowaniu zakładu w kwocie 600 milionów złotych” – napisał Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS podkreślił, że dzięki tej decyzji HSW będzie mogła „znacząco rozszerzyć swój potencjał i zwiększyć możliwości produkcyjne”.

Jarosław Kaczyński zwrócił uwagę, że Polska musi rozbudowywać swój potencjał militarny i produkcję przemysłową.

„Taka jest Polska racja stanu i tego wymaga nasz interes narodowy w obliczu wojny toczącej się na Ukrainie. Ale też chciałbym przypomnieć, że odtwarzanie mocy naszej zbrojeniówki to element większej całości, jaka jest realizowana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości – strategia reindustrializacji Polski. W wyborach, 15 października, będziemy rozstrzygać także o przyszłości przemysłu obronnego. Będziemy decydować o tym, czy Polska nadal będzie stawiała na inwestycje oraz produkcję własnych towarów wysoko przetworzonych czy też powróci do roli państwa – montowni, dostarczyciela pracowników sezonowych” – napisał wicepremier.

Obecny w Stalowej Woli prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Sebastian Chwałek, powiedział, że to ważny dzień dla zakładu i miasta, a zwracając się do zebranych w hali pracowników, oznajmił, że „historia zatoczyła koło”.

Sebastian Chwałek przypomniał, że obecnie z hucie produkowany jest m.in. armatohaubica Krab, zapowiedział, że HSW będzie produkował ich jeszcze więcej niż obecnie.

„Zarząd jest już dziś gotowy do tego, żeby zakład produkował ponad 50 sztuk rocznie, ale na tym nie poprzestaniemy” – zapewnił prezes PGZ.

Jak dodał Sebastian Chwałek, w Hucie Stalowa Wola powstaje też moździerz Rak, wóz piechoty Borsuk, na „którego armia już czeka”.

„Mam nadzieję, że między innymi w tych halach będziemy mogli rozwijać produkcję kolejnych ważnych dla polskich Sił Zbrojnych rozwiązań” – mówił.

Prezes PGZ wyraził nadzieję, że nowi pracownicy przyczynią się do zwiększenia produkcji, „bo pracy będzie coraz więcej”.

„Mam nadzieję, że bardzo szybko będziecie mogli włączyć się do działalności dotychczasowej załogi. Mam nadzieję, że asymilacja przebiegnie bez żadnych problemów” – mówił Sebastian Chwałek.

W uroczystości udział wziął również wiceminister infrastruktury, Rafał Weber, którzy pochodzi ze Stalowej Woli. W swoim wystąpieniu przypomniał, że w 2012 r., kiedy cywilna część HSW była sprzedawana, to politycy PiS ze Stalowej Woli protestowali przeciwko niej.

„To było złe i nieodpowiedzialne, ale nie mieliśmy wówczas mocy sprawczej” – dodał Rafał Weber.

Wiceminister podkreślił, że rząd PiS w ostatnim czasie dokapitalizował Hutę Stalowa Wola kwotą w sumie 1,8 miliardów złotych.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl