fot. krosno.lasy.gov.pl

Podkarpackie: Głuszce w zimowym opierzeniu

Na Podkarpaciu głuszce w ośrodku hodowlanym nadleśnictwa Leżajsk przygotowują się do zimy. „Mają już zimowe opierzenie” – powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

„Opierzenie ma zimowe podbicie puchem, a pióra lotek są już mocno wybarwione i lśniące. Wyrosły im też dodatkowe, zimowe pióra na nogach chroniące przed zimnem i pozwalające w naturze łatwiej chodzić po wysokim śniegu” – wyjaśnił rzecznik.

Jak zaznaczył, „w tym roku młode pokolenie największych krajowych kuraków wyglądem i masą ciała dorównuje dorosłym osobnikom”.

W ośrodku nadleśnictwa Leżajsk są 33 ptaki; 22 kury i 11 kogutów. Do naturalnych ostoi w całej Polsce latem trafiło stąd 60 głuszców; po 15 osobników do nadleśnictw Janów Lubelski, Głęboki Bród, Biłgoraj i Ruszów.

Rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych przypomniał, że w leżajskim ośrodku jest budynek edukacyjny. Głuszce można tam podglądać m.in. przez lustro weneckie.

Koguty mają ciemne ubarwienie ciała – mówił Edward Marszałek – „na czarnym ogonie są białe plamki”.

„Z kolei ich pierś jest czarno-zielona z metalicznym połyskiem. Pióra skrzydeł z wierzchu są brązowe, a od spodu białe. Samiec nad okiem ma czerwoną +brew+ w kształcie półksiężyca” – dodał rzecznik.

Samice są miej okazale ubarwione. Pióra na głowie, szyi i grzbiecie mają brunatno-żółte, a boki ciała i brzuch są biało-rdzawo-brunatne. Kury mają ubarwienie maskujące, bardzo przydatne podczas wysiadywania jaj, kiedy zlewa się ono z otoczeniem.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl